'השתקפות האידאה' - תערוכה חדשה בבית גוברין

21/09/2022

הצייר, אמן הגרפיטי הבינלאומי, פילפלד (ניר פלד) בשיתוף רשות הטבע והגנים יציגו תערוכת וידיאו-ארט חדשה במערות הגן הלאומי בית גוברין

התערוכה תוצג בימי חמישי ומוצאי שבת החל מה- 25 באוגוסט ועד סוף נובמבר

השתקפות האידיאה תערוכה חדשה של האמן פילפלד במערות גן לאומי בית גוברין. הדמיה ניר פלד (פילפלד)
השתקפות האידאה בבית גוברין, הדמיה ניר פלד (פילפלד)

בתערוכה תוצגנה על קירות המערות יצירותיו של האמן שעובדו לקטעי וידיאו ארט מלווים במוזיקה מקורית. עבודותיו נוצרו בהשראת סיפורי מקורות שונים ועולמות הפנטזיה העולים מתוך ערכי הטבע, המורשת והנוף של הגן הלאומי. התערוכה מציגה סינרגיה בין עולמות היצירה והמוטיבים המאפיינים את סגנונו של האמן לבין עולמות התוכן של אתר מורשת עולמי ויוצרת חוויה ייחודית יוצאת דופן.

 

'השתקפות האידאה' – תערוכה בבית גוברין, צילום: חורחה נובומינסקי

האומנות האורבנית מוצאת זירה חדשה

הגרפיטי, שהחל כז'אנר של אמנות רחוב מחתרתית שנועדה להביע עמדה וביטוי עצמי של האמן, הפך כבר מזמן להיות חלק בלתי נפרד מהנוף התרבותי במרחב הציבורי האורבני וליצירה מקובלת ומוערכת לביטוי רעיונות, ערכים ומסרים. הסגנון המתבטא בציורי קיר, מיצגים ויצירות הינו כלי להסעיר את התודעה של החולפים על פניו לעורר ולהניע לפעולה. לאחר שכבר השאיר את חותמו בציוריו על קירות תל אביב ובמקומות נוספים בארץ ובעולם המאייר והצייר, אמן הגרפיטי "פילפלד" (ניר פלד) משיק תערוכה חדשה בגן הלאומי בית גוברין. יצירותיו, המאופיינות במוטיבים קוויים איקוניים, לרוב בצבעי שחור לבן ומציגות סיפור של תרבויות עתיקות, מסתוריות ושבטיות, מוצאות במה חדשה ויוצאת דופן להראות, הן מוצגות בזירת ההשראה מהן נוצרו.

ביצירתו החדשה, "השתקפות האידיאה", מציג פילפלד את השראה שקיבל מביקורו בבית גוברין, אתר המשלב תרבות אדם ומסורות לאורך השנים ומרחבי טבע בשפלת יהודה. החיבור למערות הוביל את פילפלד ליצור דמויות וחיבורים רוחניים ופנטסטיים שהתעוררו בו כששהה שעות רבות במרחב הפתוח ובתוך המערות. המראות עוררו בו את החיבור לעולם הרוחני; כמו מחילות המסתור מיימי מרד בר כוכבא שהולידו את היצירה של האריה המספרת את סיפורו ההרואי של בר כוכבא, דרך האמנות העכשווית. את ההשראה לשם התערוכה קיבל פילפלד ממשל המערה של אפלטון, אשר מסמל את התעתוע בין עולם האמת לעולם השקר ולאורך השנים עיצב תפיסות פילוסופיות מהן נגזרו רעיונות חברתיים ופוליטיים.

צפו בסרטון מאת דניאל אסולין, סטודיו 40 40:

פילפלד (ניר פלד): "כאמן שעוסק רבות בהיסטוריה ובמסורות של העם היהודי, כשקיבלתי את הזכות לקיים תערוכה בבית גוברין, מקום שטעונים בו סודות וסיפורים רבים, ההתרגשות הייתה רבה. כשהגעתי למקום לראשונה כאדם בוגר, ביקרתי במערה הצידונית, שהיא מערת קבורה עתיקת ימים ובה ציורים פנטסטיים שמציתים את הדמיון. נתקלתי שם בכתובת על קיר קבר בה אישה כתבה שיר געגועים לאהובה שהלך. לרגע יכולתי לדמיין שבמקום שבו אני עומד בעבר התנהלו חיים שלמים – מלאים ברומנטיקה, יצירה ויופי גדול שנעלם לו. חשבתי עליה ועל סגנון היצירה שלי וראיתי את החיבור". מספר פילפלד

לדבריו, "הצגת היצירה שלי במערת הפעמון שנחצבה בידי אדם לפני שנים רבות זו פריבילגיה וזכות להשתלב היום בשרידי ההיסטוריה הרחוקה ואף להעצים אותה באמצעות האומנות שלי. אחת הדמויות המרכזיות שעוררה בי השראה במהלך היצירה היא דמותו של בר כוכבא, שמאוד מזוהה עם אזור שפלת יהודה".

"יצירותיו של האמן פילפלד משתלבות ומתעצמות בעקבות החיבור למערות הגן לאומי בית גוברין ויוצרות חוויה מרהיבה". אומר תומר סרגוסטי מנהל הגן הלאומי בית גוברין ברשות הטבע והגנים. "לאורך השנים התגלו באתר ציורי גרפיטי, ציורי קיר יפיפיים וצבעוניים וגם כתובות שנחרטו בסלע כדי להעביר מסר או להאדיר שליט, אומנות הגרפיטי היא המשך מודרני ליצירה העתיקה. בניגוד לחריטות בסלע הקירטון הרך שנעשו בעבר, יצירותיו של פילפלד מוקרנות על קירות המערה מבלי לפגוע בהם, היצירות מכבדות את המקום ומשתלבות בו באופן טבעי".

צפו בראיון עם ניר פלד:

ניהול אומנותי: יאיר מוס
מוסיקה מקורית: REJOCER
צילום: סטודיו 40:40
אנימציה למיפוי הקרנה: אריק פוטרמן

 

'השתקפות האידאה' – תערוכה בבית גוברין, צילום: חורחה נובומינסקי

הגן הלאומי בית גוברין-מרשה

הגן הלאומי בית גוברין-מרשה הוא לב לבה של "ארץ אלף המערות". הגן מציג פלא אדריכלי קדום – אינספור מערות טבעיות ומערות שנחצבו בידי אדם ונועדו למגוון רחב של שימושים. החל מגידול יונים, דרך איחסון ומגורים וכלה בקבורה. בשנת 1989 הוכרז השטח כגן לאומי על מנת לשמר את שרידיה המרשימים של העיר מרשה, המשך המחקר באתר ושימור החורש הטבעי. הגן הלאומי משתרע על שטח של 5,000 דונם ובו מערות רבות וחללים תת-קרקעיים מגוונים ושרידים ארכאולוגיים חשובים. בחלקו הדרומי והגבוה ביותר של הגן נמצא תל מרשה המוזכר במקורות.
עוד בגן הלאומי העיר הרומית אלותרופוליס, חלקים ממנה נחשפו ובהם אמפיתאטרון שלם ושרידים מרשימים של מבצר וכנסייה מהתקופה הצלבנית. בגן הלאומי חורש דליל ובתה ים-תיכונית, עשירה במינים רבים של בעלי חיים וצמחים.
בזכות המורשת העשירה ושלל המערות, הוכרז הגן הלאומי כאתר מורשת עולמי, על ידי אונסק"ו. כפי שהוגדר בעת ההכרזה – ״האתר בעל ערך בין לאומי יוצא דופן בהיבט התרבותי, האנושי וערכי הסביבה לשימור לטובת האנושות כולה״.

אתר מורשת עולמי של אונסק"ו
הכללתו של 'הגן הלאומי בית גוברין– מערות מרשה' ברשימה העולמית היוקרתית של האתרים הנבחרים והחשובים ביותר בעולם ממצבת את ישראל כגשר בין תרבויות עתיקות וכמוקד חשוב לשימור המורשת העולמית, תוך חיבור ייחודי של העבר להווה. משמעות ההכרזה היא הגדלה משמעותית של מספר המבקרים באתר, פרסומו במדיה העולמית, טיפוחו ושמירתו מפגעי האדם והטבע.

מספר המערות בשטח שהוכרז הוא קרוב ל-500 וחלקן הגדול הן מערכות בעלות עשרות חדרים. הסוגים השונים של המערות הם: מחצבות אבן, בורות מים, בארות, בתי בד, קבורה, פולחן, קולומבריום (שובך יונים), אורוות סוסים, פולחן, אחסון, מרחץ, נקבות מים, מערכות מסתור ועוד. ראוי לציין כי בשונה ממקומות אחרים בעולם, המערות לא שימשו למגורים בשל סיבות בריאותיות.

הביקור בתערוכה מחייב רישום מראש – יש להירשם לשעות הביקור בערב.

 


Searching Availability…