חבר חדש: רק אני והצמח האהוב שלי!

אם תתבוננו היטב, אולי תגלו ליד ביתכם צמחים שמעולם לא ראיתם לפני כן.

במשימה: רק אני והצמח האהוב שלי
במשימה: רק אני והצמח האהוב שלי, מאת: אור, בן וגל דים

המשימה שלכם היא לשוטט ברחבי חצר הבניין, הגינה או הרחוב, ולאתר את הצמח שהכי מוצא חן בעיניכם.

זה יכול להיות פרח, שיח או עץ.

כעת, "אמצו" אותו.

לא, הכוונה אינה שתיקחו אותו הביתה, אלא פשוט שתזהו אותו בעזרת ההורים, תיקראו עליו ברשת, תלמדו על מאפייניו – וכך תכירו אותו היטב. ממש כמו שמכירים חבר טוב.

ובפעם הבאה שתצאו מהבית, תפגשו בו שוב. כמו שני חברים טובים…

כעת ציירו על דף את הצמח "שלכם". נסו לדייק, ממש כמו שמציירים דיוקן של בן אדם.

מומלץ גם להמציא סיסמה מקורית שקוראת לציבור להגן על צמח זה.

הסיסמה תכלול כמובן את שם הצמח, והיא יכולה להיות רצינית, מצחיקה, מתחכמת או פשוטה.

רוצים דוגמה? קבלו:

"שומרים על הסביון,

כדי שלא יקרה לו אסון"

הידעת?

האביב כבר כאן ועמו שפע של פרחים שמקשטים את הנוף. השנה לא ניראה אותם בטיול בשטח אבל כמה מהם נמצאים גם בחצרות הבתים שלכם. צמחיית ישראל כוללת מגוון עצום של מינים, רובם פרחים, עצים וצמחי תבלין והיא ידועה בעולם בריכוז המינים הגדול שבה ביחס לשטחה. כמה מהפרחים, כמו כלנית מצויה ורקפת מצויה, נפוצים מאוד בזכות מעמדם כפרחים מוגנים – מינים שאסור לפגוע בהם בכל מקום שהם מצויים. הפרחים המוגנים הם סמל לשמירת הטבע בארץ, וההצלחה בשימורם ידועה בארץ ומהווה דגם לשימור בכל העולם.

יותר מ-400 מיני צמחים בישראל מוגדרים "צמחים בסכנת הכחדה". כלומר, אם לא נשמור עליהם ועל בתי הגידול שלהם, יש סכנה אמיתית שהם ייעלמו מנופי הארץ (או אפילו מהעולם כולו!). וזה קורה לא רק בגלל שקוטפים את הצמחים הללו, אלא בעיקר בגלל שאנו, בני האדם, בונים ערים, סוללים כבישים ובכך פוגעים בבתי הגידול שלהם, לעתים גם בלי כוונה.

כדי לשמור על צמחים אלו, מבצעת רשות הטבע והגנים פעולות רבות. כמו הכרזה על שמורות טבע שבהן כידוע אסור לפגוע בחי ובצומח אבל צריך שכולנו נתגייס לשמירתם. תדמיינו כמה יהיה  העולם אפור יהיה ללא הצבעוניות והיופי של הפרחים.

קטגוריות