חזיר הבר - Sus scrofa

04.02.2009

הנציג הגדול בישראל מקרב מחלקת היונקים.

חזירי בר - צילם עזרא חדד

תיאור כללי

חזיר הבר (Sus scrofa) הוא הנציג הגדול בישראל מקרב מחלקת היונקים. אורך גופו מגיע עד כ-150 ס"מ ומשקל הזכר עשוי להגיע עד כ-150 ק"ג. הנקבה קטנה מעט מהזכר ומשקלה מגיע עד כ-120 ק"ג. גוף הבוגרים מכוסה שיער גס בצבע חום-אפור. כסותם של הפרטים הצעירים מפוספסת בפסי אורך בצבע חום-צהוב (מראה "פיג'מה"). לזכר יש זוג ניבים בולטים משני צדי החרטום.
חזירי-בר נפוצים בחלקה הצפוני של הארץ. תפוצתם מגיעה עד לצפון הנגב. חזיר-בר הוא חיית בר מוגנת. אין לפגוע בה, או לצודה, ללא היתר בכתב מרשות הטבע והגנים.

תזונה והתנהגות

חזיר בר הוא בעל חיים אוכל-כל. הוא ניזון בעיקר מפירות, זרעים, פקעות, פטריות, חסרי חוליות, בעלי חיים קטנים ופגרים. חזיר-בר הוא בעל חיים החי במשפחות. הוא פעיל בעיקר בלילה, אבל גם בשעות הבוקר והערב. ההמלטה מתרחשת בחודשים מרס ואפריל.

נזקים לחקלאות

  • אכילה, רמיסה ורביצה בגידולי דגניים כגון חיטה ותירס.
  • אכילה, רמיסה ונבירה בגידולי ירקות ובמקשות אבטיחים ומלונים.
  • אכילת פירות נשירים בשלים כגון בננה ואפרסק, ושבירת ענפי עצים כדי להגיע לפרי.
  • אכילת ענפים של עצים צעירים.
  • נבירה בקרקע במטעים ובכרמים בחיפוש מזון תת-קרקעי.
  • נשיכת צינורות השקיה וממטרות העשויים פלסטיק.

טיפולים למניעת נזקים

מיגון

למניעת נזקים בטווח הארוך חשוב למנוע, בעזרת גידור נכון, את האפשרות של חזירי-בר להגיע ליבול. גידור נכון משמעו גדר חזקה העשויה מרשת בניין בקוטר שמונה מילימטרים, או גדר חשמלית. פרטים נוספים נמצאים בחוברת "גידור למניעת כניסת חיות בר לשטחי חקלאות: עקרונות הקמה ותחזוקה", שהפיקה רשות הטבע והגנים.

הרתעה

תותחי גז, רדיו פועל בקול וכלבי שמירה בחלקה מונעים חדירת חזירי בר. יש להחליף מקום ושיטות הרתעה לעיטים קרובות למנוע הסתגלות ע"י חזירי הבר.

חומרי דחייה

ריסוס חומרי דחייה כגון "אדיר" על חלקי מערכת השקיה ימנע מחזירים לנשוך את הצינורות. פרטים נוספים נמצאים בחוברת "נזקי חיות בר

לצינורות השקיה

אפיונים, בעלי חיים ופתרונות", שהפיקה רשות הטבע והגנים.

לכידה

השימוש ברעל, או בחומר הרדמה, לשם לכידת חזירי-בר – אסור בהחלט! לכידת חזירי בר דורשת ציוד ומיומנות מיוחדת. לשם לכידת חזירי-בר יש ליצור קשר עם הפקח האזורי של רשות הטבע והגנים.

ציד

ציד חזירי בר הוא שיטה יעילה למניעת נזקים לטווח הקצר. הציד מותר רק לציידים מורשים המחזיקים בהיתר בכתב מרשות הטבע והגנים. קיים היתר כללי המאפשר לציידים מורשים לצוד חזירי בר בלילה מהמארב באזורים רבים של הארץ ללא צורך בתיאום נוסף; לפרטים על ההיתר הכללי לציד חזירי בר יש לפנות לפקחי רשות הטבע והגנים או לחייג 3639*.

במקרים חריגים ניתן לציידים היתר מיוחד של רשות הטבע והגנים לצוד גם לאור היום בחורף, לפני עונת ההמלטה ולפני שחזירי-הבר מספיקים לגרום נזק של ממש. על החקלאי ליצור קשר עם הפקח האזורי של רשות הטבע והגנים כדי לגבש יחד תוכנית טיפול המותאמת לצרכים הספציפיים בשטחי העיבוד שלו.

החוק בישראל קובע

ציד ולכידה של חיות בר היא פעולה המותרת בישראל רק לפקחי רשות הטבע והגנים, או למי שהוסמך לכך בכתב על ידי רשות הטבע והגנים.