לומדים גיאוגרפיה בגן לאומי ציפורי

25/09/2016

שם השיעור: הגליל התחתון בתצפית מציפורי

נוף הגליל התחתון מציפורי
נוף הגליל התחתון מציפורי

המושג או הנושא מתוכנית הלימודים:

גליל תחתון, רכסים ובקעות, יישובים במרחב

תופעה הממחישה את הנושא:

בתצפית מפסגת הגבעה בציפורי ניתן לראות את רכס נצרת, בקעת בית נטופה, רכס תרען, בקעת בית נטופה ורכס יודפת. כמו כן, ניתן לזהות יישובים מסוגים שונים: שכונות עירוניות בנצרת וסביבתה, ישובים כפריים ויישובים קהילתיים.

הצעה לפעילות תלמידים:

התלמידים יצפו אל הנוף. עליהם להשלים נתונים למפה אילמת או לזהות בנוף נקודות ציון המופיעות על המפה. עליהם לזהות את מבני הנוף: רכסים ובקעות, הנמשכים בכיוון מזרח-מערב. רצף מבני זה אופייני לגליל התחתון. מעבר לו מצפון (בהתאם לטיב הראות) ניתן לראות את הגליל העליון שהוא גוש הררי אחד וגבוה יותר. התלמידים יסמנו את שמות הרכסים ועמקים ויגדירו בנפרד את אופיים: גובה מוחלט ויחסי, שיפועים, כיסוי קרקע, כיסוי צומח טבעי, וקיומם של יישובים.

בהמשך ישוו התלמידים בין יישובים שונים הנראים בנוף, ויעמדו על התאמתם למרחב בו הם נמצאים. למשל, כפר מנדא התפתח ככפר חקלאי, ועל כן השטח הבנוי מטפס על גבי ההר, בעוד העמק למרגלותיו נותר כשטח לחקלאות. היישוב רומת-היב הוא יישוב בדואי וניתן לזהות בו כמה ריכוזים של בתים, בהתאם למבנה המשפחתי של הקהילה. הושעיה הוא יישוב קהילתי וניתן לזהות את הסידור האחיד של הבתים הפרטיים בהתאם למבנה השלוחה ההררית, את ריכוז מבני הציבור במרכז היישוב ואת ריכוז מפעלי התעשייה מחוץ ליישוב.