לומדים היסטוריה בגן לאומי כוכב הירדן

20/09/2016

שם השיעור: מאפייני בנייה במבצר הצלבני בכוכב הירדן

בור מים במבצר הפנימי
בור מים במבצר הפנימי

המושג או הנושא מתוכנית הלימודים:

ימי הביניים ומסעות הצלב.

תופעה הממחישה את הנושא:

המבצר הצלבני בכוכב הירדן ממחיש את הארכיטקטורה הצבאית צלבנית. ארבעה מרכיבי יסוד נחשפו במבצר: המבצר הפנימי – מגדל עוז, בו מצויים אולם הכנסים, מטבח, בור מים ומקום למגורים; המערכת החיצונית של המבצר אשר כוללת חומה, מגדלים, מרחב תפעולי ומרחב מגורים; מגדל החיצון ששימש כמקום תצפית ושליטה; חפיר, המקיף את המבצר מכל צדדיו.

הצעה לפעילות תלמידים:

התלמידים יחקרו את המבצר על כל מרכיביו ויזהו את חלקיו. ניתן לחלק מפה אילמת עליה יסמנו את הממצאים, או לחלק תרשים המבצר ולבקשם לאתר את המרכיבים המסומנים בו. בין התחנות שניתן לזהות: חפיר, שער, מגדל חיצוני, מבצר חיצוני – חצרותיו ומגדליו, המבצר הפנימי – אולמות, חדרים וחצרות. כל אלה מעידים כי היה זה מבצר צבאי צלבני. ניתן לחקור את תפקודי המבנה בזמן שלום ובזמן מלחמה ולערוך חלוקה תפקודית: שימוש יומיומי ושימוש צבאי.

בנוסף ניתן לחקור את מאפייני הבנייה: קירות עבים במיוחד, קירוי באמצעות קמרונות חבית גבוהים, קשתות לקירוי השערים, סיתות קפדני של האבנים, המעניק יציבות ושילוב בין אבן בזלת לאבן גיר. ניתן להבחין כי הבנייה באבני הבזלת נעשתה בחלקיו החיצוניים של המבצר, בעוד שבאבן הגיר, הרכה יותר, השתמשו בחלקים הפנימיים ובמקומות שבהם יש צורך בסיתות עדין, כמו הקשתות הפנימיות.​