ללמוד מקרא בשמורת טבע חי בר כרמל

14/07/2015

שם השיעור: עולם החי במקרא לאור בעלי החיים בחי בר בכרמל

נשרים מול הנוף הפתוח​
נשרים מול הנוף הפתוח​

​המושג או הנושא מתוכנית הלימודים

הכרת נופיה של ארץ ישראל המקראית ועולם החי והצומח שבה

תופעה הממחישה את הנושא

בשמורת חי בר כרמל מצויים בעלי חיים המוזכרים במקרא. ביניהם:

  • איל כרמל
  • צבי ארץ-ישראלי
  • כבש (זמר המקראי)
  • ונשר

בעלי החיים נמצאים בנוף בית גידולם הטבעי, ומאפשרים לשחזר את תמונת נוף ארץ-ישראל, במיוחד בהקשר של נוף בעלי החיים בתקופת המקרא.

הצעה לפעילות תלמידים

בספר דברים פרק י"ד ובספר ויקרא פרק י"א מוזכרים בעלי חיים אסורים ומותרים למאכל על פי דיני היהדות.
ניתן לבחון את הרשימות לאור מצאי החיות בחי בר כרמל. התלמידים יקבלו את נוסח אחד הפרקים ויסמנו את בעלי החיים שהם מזהים בשטח. בנוסף, ניתן לבקשם להשלים את תיאור בעל החיים, כפי שהוא נראה, ובמיוחד לבחון את התכונות המוזכרות במקרא למיון בעלי החיים.
למשל, אם הם מזהים שלבעל החיים יש פרסות, שהוא מעלה גרה, שיש לו כסות קשקשים וכדומה. כהשלמה, ניתן לערוך רשימה נפרדת של בעלי חיים המוזכרים בפרקים ושנכחדו, כלומר שאינם קיימים בנוף הארץ, ואף לא בחי בר.
במקרא פסוקים בודדים רבים בהם מוזכרים בעלי חיים ונופי בתי הגידול. ניתן להבין טוב יותר את הפסוקים לנוכח מראה בעל החיים ובית גידולו בחי בר.
למשל הפסוקים: כְּנֶשֶׁר יָעִיר קִנּוֹ, עַל גּוֹזָלָיו יְרַחֶף, יִפְרֹשׂ כְּנָפָיו יִקָּחֵהוּ, יִשָּׂאֵהוּ עַל אֶבְרָתוֹ (ספר דברים לב 11); דּוֹמֶה דוֹדִי לִצְבִי אוֹ לְעֹפֶר הָאַיָּלִים (שיר השירים ב 9); עֲשָׂרָה בָקָר בְּרִאִים וְעֶשְׂרִים בָּקָר רְעִי וּמֵאָה צֹאן לְבַד מֵאַיָּל וּצְבִי וְיַחְמוּר וּבַרְבֻּרִים אֲבוּסִים (מלכים א ה 3).
ניתן להציג את הפסוק ולבקש מהתלמידים לפרשו לאור מראה החיה ובית הגידול שלה.