סקר דיג בית ספרי

מאת: יערה שיריזלי 21/03/2019

סקר דיג ספורטיבי במגמה לחקלאות ימית בבית ספר רמות ים

תלמידי מגמת חקלאות ימית עם חולצות סקר הדיג הספורטיבי.jpg
תלמידי מגמת חקלאות ימית עם חולצות סקר הדיג הספורטיבי.jpg, צילמה: יערה שיריזלי

כחלק מסקר הדיג הספורטיבי שנערך לאורך חופי הים התיכון של ישראל על ידי סוקרים מטעם רשות הטבע והגנים, בוצע סקר לימודי מקביל על ידי תלמידי כיתות י'-י"א במגמה לחקלאות ימית של בית ספר רמות ים במכמורת. התלמידים קיבלו הדרכה והכוונה מאורי פריד שהובילה את סקר הדיג, וממדריכי רשות הטבע והגנים. מאחר שיש תלמידים שעוסקים בדיג ספורטיבי בשעות הפנאי שלהם, לתוכנית זו היה ערך חינוכי נוסף בכל הנוגע בדיג בחופי הארץ.
במסגרת ההכנה לסקר, נעשו סימולציות תרגול של עמידה ודיבור מול דייגים. בהמשך, ראיינו התלמידים דייגים שפגשו במעגן מכמורת, בתל מכמורת ובחופים הסמוכים. לאחר הראיונות, הם הזינו את הנתונים וניתחו אותם.
באחד מימי הסקר של התלמידים ביום סוער במיוחד, הם פגשו בצמד דייגים שדג מהחוף בתל מכמורת באמצעות חכה. שלל הדיג של אותם דייגים כלל עשרות דגים מהמין ספרוס זהוב (דניס). התלמידים התרגשו מאוד, מדדו את אורכי הדגים בעזרת סרטי מדידה, שאלו את הדייגים שאלות והתעניינו מאוד בתשובות שקיבלו מצמד הדייגים.

שיתוף הפעולה מצד התלמידים ותוצאות הסקר היו מצלחות ביותר. התוכנית פתחה ערוצים נוספים לדיון בנושא המגמה שלהם – חקלאות ימית – ובנושאי שמירת טבע, והעלתה שאלות מהותיות בתחום המגמה, כגון קיום החקלאות בים עצמו לעומת במכלים ביבשה, דילמות בשמירת טבע בים ועוד.