צבא הגנה לטבע בפולג

מאת: אתי נפרין 24/03/2019

מפקד הבסיס ועוד עשרות מפקדים של בה"ד 8 נרתמים לעשייה משמעותית למען שמורת טבע פולג.

צבא הגנהל טבע בפולג.jpg
צבא הגנהל טבע בפולג.jpg, צבא הגנה לטבע בפולג - צילמה אתי נפרין

שמורת טבע פולג ממוקמת צפונית למכון וינגייט, דרומית לנתניה ובמזרח כביש 2. היא נושקת לשמורה המוצעת – שמורת ים פולג. מזה עשור מתקיים שיתוף פעולה הדוק ומסור בין מפקדי הבסיס לבין אנשי רשות הטבע והגנים בתחום הפיקוח ובתחום החינוך.

מפקד הבסיס עמוס גופר החליט לקחת חלק במיזם צבא הגנה לטבע, בו מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם. מטרת המיזם היא להעלות את המודעות בצה"ל לשמירת טבע, לתת כלים למפקדים להובלת שינוי ושיפור במציאות הסביבה המשרתת את פעילות הבסיס, תוך דגש מיוחד על חשיבות שמירת בית הגידול החולי שבשמורת פולג.

צבא הגנה לטבע בפולג.jpg, צבא הגנה לטבע בפולג - צילמה אתי נפרין

במסגרת הפעילות החיילים נחשפים למיני החי והצומח המאפיינים את השמורה כמו אירוס הארגמן, מין אנדמי (לא נמצא באף מקום אחר בעולם פרט לישראל) הנמצא בסכנת הכחדה, או עדר הצבאים שחי בשמורה, וכמובן נקבות צבי הים העולות בקיץ להטיל את ביציהן בחוף החולי. הכרות עם המכלול הייחודי גרמה למפקדים להבין את החשיבות שבחינוך לשמירת טבע, ובעיקר לעשייה למענה. החיילים והמפקדים יוצאים להכרות עם השטח ומבינים את האיומים עליו, כגון: תהליכי פיתוח מואצים, פיתוח תשתיות, סלילת כבישים, זיהום מי הנחל בשפכים, זיהום אור, אשפה שנשארת בשטח ומסכנת את בעלי החיים, מינים פולשים שמתרבים ותופסים את מקומם של המינים המקומיים, שבילים שנפרצים כתוצאה מירידה משבילים מסומנים על ידי מטיילים. כמעט בכל הקורסים מתקיימים ימי התנדבות בהם כל חניך יוצא לשטח, מכיר אותו ופועל למענו. העשייה באה לידי ביטוי בעקירת מינים פולשים, ניקיון חוף ושפך נחל פולג, סגירת שבילים שנפרצו לטובת שיקום ועוד.

כשמפקדים לוקחים אחריות על סביבתם התוצאות ניכרות בשטח – הם מעבירים מסר לחיילים שמחלחל גם לחיים האזרחיים.

תודה למפקדי וחיילי בה"ד 8 שעוזרים לאנשי רשות הטבע והגנים באופן משמעותי לשמור על שפך נחל פולג וחופו.