צבי שיטים

מאת: יניב כהן - דוברות רט"ג 21.03.2021

צבי השיטים שייך למשפחת הצבאיים, והוא אחד משלושת מיני הצבאים הקיימים בישראל ביניהם גם צבי ישראל וצבי הנגב.

צבי שיטים באזור שמורת יטבתה, צילם יניב כהן צבי שיטים באזור שמורת יטבתה, צילם יניב כהן

מבנה גוף

צבי השיטים הוא בעל חיים קל רגליים וידוע במהירותו הרבה ובמראהו העדין והאצילי.

תפוצה בישראל

צבי השיטים בישראל מצוי בסכנת הכחדה חמורה נוכח אוכלוסייתו המצומצמת, שנאמדת בישראל בעשרות פרטים בלבד. כל הפרטים מרוכזים באזור שמורת חי בר יטבתה, בגדרה מוגנת וסגורה בשטח טבעי הכולל מצלמות שטח ואמצעי הגנה נוספים, במטרה לספק להם מעטפת הגנה שתגן עליהם מפני איומים, ביניהם סכנת של טריפה על ידי זאבים, תנים ושועלים.

בספירה האחרונה שבוצעה על ידי פקחים ואקולוגים של רשות הטבע והגנים נספרו 27 צבאי שיטים (לעומת 33 אשתקד) ביניהם: 9 זכרים, 13 נקבות, 3 צעירים ו-2 עופרים. נתון זה מציב את אוכלוסיית צבי השיטים בישראל (אחד משלושה מיני הצבאים בישראל) בסכנת הכחדה חמורה.

מחקר

הסיבות לחוסר הגידול באוכלוסייה לא ידועות במלואן. בשל כך, בימים אלו מובילים ברשות הטבע והגנים בשיתוף פרופ' דרור הבלנה ותלמידת המחקר נעה לביא מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מחקר חדש, שצפוי להימשך כ-4 שנים ונועד לבחון לעומק את הסיבות בגינן אוכלוסיית צבאי השיטים לא גדלה וכן את האופן והפעולות שיש לעשות כדי להשיב בהצלחה את צבי השיטים לטבע הפתוח.

המחקר יבדוק בין היתר את נושא רביית צבאי השיטים ואת אקולוגיית התזונה שלהן כדי לבחון האם המזון הזמין להם מזין אותם באופן מספק ואם נדרש להם מזון אחר בנוסף. המחקר צפוי להתבצע באמצעות תצפיות בשטח, ניתוחי מעבדה של המזון הזמין בשטח וגם איסוף וניתוח מידע גנטי של האוכלוסייה הקיימת מגללים בשטח. זאת בנוסף כמובן להמשך פעולות פיקוח וניטור המתבצעות בשוטף על ידי הפקחים והאקולוגים של רשות הטבע והגנים.