צוללן שומר טבע

מאת: כתבה: מי-טל גבינג 24/03/2019

הטבע שמעבר לדופן הצוללת

צולל מנקה בפלמחים, משמר הים.jpg
צולל מנקה בפלמחים, משמר הים.jpg, צוללן מנקה את הים בחוף פלמחים

שם התוכנית: צוללן שומר טבע

על מה ולמה:

במסגרת השתלמות שמירת טבע לחניכי קורס צוללות, מתקיימים סיור בשמורת שקמונה, כמו גם הרצאה בבסיס חיל הים על הסביבה הימית, המפגעים המסכנים אותה, פעילות רשות הטבע והגנים, ודיון על מקומו של צה"ל כגוף שומר טבע ומה החיילים המבלים חלק ניכר משירותם בים יכולים לעשות.

חזון ומטרה:

לספק לחניכי הקורס הצצה לעולם שמעבר לדופן הצוללת – הכרות עם הסביבה הימית בכלל, ובמיוחד זו של הים התיכון, ועם ערכי הטבע הנמצאים בסכנה ועליהם יש לשמור. התכנית חושפת את החיילים לפעילות רשות הטבע והגנים, בדגש על העבודה המתבצעת במסגרת תחום הים. כל אלה נעשים על מנת להעלות את המודעות לנושא שמירת הטבע אצל חיילים המבלים את מרבית זמנם בים, בתקווה שזו תצמצם את הפגיעה של חיל הים בסביבה הימית והחופית ואף תוביל לשיתופי פעולה שיסייעו לפעילות רשות הטבע והגנים.

הקהל:

חניכים בשלב הסופי של קורס צוללות. תכנית זו ניתנת ליישום גם בקורסי הכשרה נוספים של חיל הים.

הפעילות:

השתלמות צוללן שומר טבע הראשונה מסוגה יצאה לדרך בחודש אפריל 2018, בעידודו של מפקד בית הספר לצוללות, רס"ן יוחאי הלוי. בשל תנאי מזג האוויר הסוער הוחלט לבטל את הסיור המתוכנן בשמורת שקמונה ולהעביר לחניכי הקורס הרצאה מורחבת. במהלך ההרצאה הביעו החניכים עניין רב והשתתפו בצורה פעילה ונלהבת. מעניין במיוחד היה הדיון הער שהתקיים בסוף ההרצאה. ניכר כי הנושא קרוב לליבם של החניכים, אך למרבה הצער הם לא נחשפים אליו כלל. מרביתם העידו כי מבחינתם חיוני לעבור תכנים דומים לכל אורך שרותם הצבאי והביעו פליאה שהם פוגשים בנושא לראשונה. נוסף על כך, מרביתם הביעו נכונות ומוטיבציה גבוהה לשתף פעולה עם רשות הטבע והגנים ולסייע באופן פעיל. את ההשתלמות סיכם רס"ן הלוי, שסיפר מניסיונו האישי על השינוי החיובי שמתרחש בחיל בתחום שמירת הטבע, הדגיש עד כמה המצב עדיין טעון שיפור, וקרא לחניכים לאחריות אישית.
לסיכום, ניתן לומר שזו הייתה השתלמות מהנה ומלמדת לשני הצדדים, אשר בתקווה תהיה הראשונה מבין רבות.