קרנון מחושק

27/01/2019
קרנון מחושק Parablennius incognitos
קרנון מחושק Parablennius incognitos, איור: טוביה קורץ

מערכה: מיתרניים Chordata
על-מחלקה: דגי גרם Osteichthyes
משפחה: קרנוניים Blenniidae

שם מדעיParablennius incognitos

מצב שימור (IUCN): לא בסיכון
תפוצה בישראל: הים התיכון

למינים ממשפחת הקרנוניים יש מעין קרניים בחלק העליון הקדמי של הראש ומכאן נגזר שמם. הקרניים קטנות או ארוכות או מסועפות – בהתאם למין. כמו כן יש להם זוג סנפירי בטן קדמיים שנראים כאילו הם עומדים עליהם. רוב הקרנוניים קטנים ומגיעים עד אורך סנטימטרים ספורים. הם נמצאים בעיקר באזורים סלעיים רדודים וחלקם אף מסוגל לחיות פרקי זמן קצרים מחוץ למים.

הקרנון המחושק נמצא בדרך כלל בעומק 0—2 מטרים על פני סלעים מכוסי אצות והוא מתחבא בחורים בסלע.

צבעיו מגוונים – הוא יכול להיראות בצבע בז', ירוק זית, חום או אדמדם. לאורך גופו פסים אנכיים כהים בצורת שעון חול וכתמים קטנים בצבעים שונים.

תזונה:

הקרנון המחושק הוא אוכל כול, אך הוא ניזון בעיקר מסרטנים קטנטנים ומאצות.

רבייה:

עונת הרבייה היא בחודשים מאי עד אוגוסט. בתקופה זו הזכרים מחזרים אחר הנקבות בניעור והרמה של החלק הקדמי של גופם, והנקבות נענות בהצגת בטנן. הזכרים משתלטים על חורים צרים בתוך הסלע ומובילים אליהם את הנקבות, והנקבות מטילות שם ביצים. הזכרים שומרים על הביצים ומטפלים בהן.

 

כל המינים ממשפחת הקרנוניים מוגנים

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

מקורות:

Zander, C.D. (1986). Blenniidae. In: Whitehead, P.J.P., Bauchot, M.L., Hureau, J.C., Nielsen, J., Tortonese, E. Fishes of the north-eastern Atlantic and the Mediterranean. Paris: UNESCO, 1096-1112.

Tiralongo, F. (2020). Blennies of the Mediterranean Sea; Biology and identification of Blenniidae, Clinidae, and Tripterygiidae. USA, Middletown, DE.

Louisy, P. (2015). Europe and Mediterranean Marine Fish Identification Guide. Les Editions Ulmer, France

Fishbase

רוטמן, שבי. מדריך החי והצומח בים תיכון