שפני סלע - Procavia capensis

28/10/2013

מניעת נזקים של יונקים ועופות לחקלאות - מידע לחקלאי - בהפקת ד"ר סיימון נמצוב, רשות הטבע והגנים

שפן סלעים - צילום ליאור כסלו
שפן סלעים - צילום ליאור כסלו

שפן הסלעים (Procavia capensis) הוא המין היחיד בישראל ממשפחה אפריקאית של יונקים קטנים החיים במסלעות. השפנים מוגדרים בחוק כחיית בר מוגנת שאין לפגוע בה ללא היתר מפורש בכתב מרשות הטבע והגנים.
תזונה והתנהגות
שפני הסלע חיים באזורים סלעיים, בלהקות המורכבות מכמה משפחות. הם פעילי יום שמוצאים את מזונם בקרבת המסלעות שבהן הם מסתתרים. שפני סלע הם בעלי חיים צמחוניים, הניזונים ממגוון רחב של צמחים. שפני סלע ניחנו בכושר טיפוס מעולה והם מסוגלים להתגבר בקלות על רוב סוגי הגדרות. לשפני הסלע יש נטייה לנדוד ממקום למקום.

נזקים לחקלאות

  • אכילת עלים ופרי מעצים בוגרים ושבירת ענפים של עצי פרי.
  • אכילת עלים וענפים של עצים צעירים עד כדי המתתם.
  • אכילת מגוון רחב של שתילים וצמחים, בכללם צמחי מרפא, תבלין ופרחים.
  • אכילת צמחי נוי בגנים ציבוריים ובגינות.

טיפולים למניעת נזקים

גידור- שפני סלע מסוגלים לטפס מעל כמעט כל סוג של גדר. כדי ליצור מחסום יעיל, יש להצמיד לגדר לוחות פח שמתנשאים מהקרקע לגובה מטר אחד, או להרכיב בראש הגדר חוט מחושמל אחד, או שני חוטים. מידע נוסף קיים בחוברת "גידור למניעת כניסת חיות בר לשטחי חקלאות: עקרונות הקמה ותחזוקה", בהוצאת רשות הטבע והגנים.

הרתעה והטרדה

ניתן לגלות את מקומות המעבר של שפני הסלע מהמסלעה לחלקה ולהעמיד במעבר גלאי תנועה המחוברים לאמצעי הרתעה כגון סירנה חזקה, או אור חזק (כגון "קסנון"). אמצעים אלה וכלבי שמירה עשויים "לשכנע" את השפנים לעבור לאזור אחר. ניתן גם לפזר בתוך מסלעת השפנים חומרי ריח חזקים ופגרים של בעלי חיים, העשויים לגרום לשפנים לחפש מקום מחיה אחר.
מניעה – יש לנסות ולסלק ערמות של סלעים הסמוכות לחלקות הגידול, לכסותם, או להקיפם בגדר (ראה סעיף "גידור" בפרק זה). לאחר יציאת השפנים מהמסלעה, יש לאטום אותה באדמה, או בבטון, שאם לא כן, השפנים יחזרו.
ציד – ציד שפני סלע יעיל לזמן קצר בלבד. התועלת הממשית קטנה משום שקולות הירי הראשונים מבריחים מיד את שאר חברי הלהקה למסתורי המסלעה שלהם. מספר קטן של ציידים מורשים להשתמש באמצעי ציד מיוחדים. מידע נוסף תוכלו למצוא אצל פקחי רשות הטבע והגנים.
החוק בישראל קובע: ציד ולכידה של חיות בר היא פעולה המותרת בישראל רק לפקחי רשות הטבע והגנים, או למי שהוסמך לכך בכתב על ידי רשות הטבע והגנים.