שבוע המורשת בישראל

11.11.2018

שבוע המורשת יתקיים בחנוכה תשע"ט 2018 (30.11 – 10.12 ) זו השנה החמישית ברציפות - על ידי רשות הטבע והגנים, משרד ירושלים ומורשת, רשות העתיקות והמועצה לשימור אתרי מורשת.

באנר שבוע מורשת בישראל - כל השותפים JPG

מטרת השבוע – העלאת מודעות הציבור הרחב למורשת וחשיבות שמירתה והטמעתה, תוך חשיפת האחריות והפעילות של הגופים השותפים בנושא.
המוטיב המרכזי – 'סיפורי גבורה סביב מורשת הקרב של תש"ח' – יחתום את שנת ה- 70 למדינת ישראל.

>> לפעילויות שבוע המורשת בישראל- הקישו כאן

>> לטבלת פעילויות חנוכה ברשות הטבע והגנים -הקישו כאן

 גן לאומי כוכב הירדן

אודישנים לפלוגות הלילה של וינגייט

בזמן המנדט הבריטי הקים הקצין אורד צ'ארלס וינגייט את פלוגות הלילה כדי לאמן את חברי ההגנה היהודים ולהכינם ליום שבו תהיה להם מדינה. כל נער ונערה רצו להימנות עם פלוגות הלילה, אבל רק מי שעמד במבחני הכניסה התקבל. לכבוד שבוע המורשת בישראל ניפגש בגן לאומי כוכב הירדן למשחק משפחתי ובו מבחני אומץ וגבורה, דבקות במטרה ונאמנות למדינה. לעומדים במשימה מובטחים הנאה רבה, גיבוש משפחתי ותעודה! בואו ליום שכולו חוויות במבצר היחיד במינו בישראל.
היכן: גן לאומי כוכב הירדן
מתי: שבת 15.12 בשעות 15:00-9:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

כוכב של גיבורים

לכבוד שבוע המורשת בישראל ובכל ימי חג החנוכה נצא למשחק משימות מהנה לכל המשפחה ברחבי גן לאומי כוכב הירדן. תוך כדי חוויית המשחק נגלה אלו גיבורים פעלו במבצר ובסביבתו ואלו ערכים ותכונות הם מייצגים. מי שיעמוד במשימות שקשורות לדמויות יהפוך גם הוא ל"גיבור". נפגוש בדמותם של אביר המסדר האמיץ, של אורד וינגייט בעל המחשבה המקורית, של איש החזון "הזקן מנהריים" ועוד, כי אצלנו גיבור הוא לא רק חזק אלא גם חכם ובעל לב גדול. המשתתפים ישתתפו בהגרלה נושאת פרסים.
היכן: גן לאומי כוכב הירדן
מתי: שבת עד שני 1-10.12, בשעות 15:00-9:00 (במידה וירד גשם הפעילות תתבטל).
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

גן לאומי כוכב הירדן, צילום: בועז אשכול

גן לאומי בית שערים

בית שערים פותחת שעריה

לרגל שבוע מורשת בישראל, סיור מודרך בבית שערים הקלאסית, הפותח צוהר אל עולם המשנה ומורשת העם היהודי. מימיו של רבי יהודה הנשיא ועד לימיו של שומר אדמות העמק, אלכסנדר זייד שהיה שותף מרכזי להחלטה להקים כוח יהודי לוחם בארץ ישראל.
את הסיורים מדריכים מתנדבי גן קהילה.
היכן: גן לאומי בית שערים
מתי: שישי 30.11 בשעות 10:00, 11:00 ו-12:00
קיום הסיורים מותנה בתנאי מזג האוויר!
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים

אתר לאומי קסטל

על גבורה, גיבורים  וערכים

בשבוע המורשת וברוח חג החנוכה, שהוא גם חג הגבורה, הנכם מוזמנים ליום חוויה באתר לאומי קסטל, המנציח את גבורתם של הלוחמים על כיבוש הדרך לירושלים. ביום זה תוכלו לצאת לסיורים מודרכים, להצטלם למזכרת לבושים בלבוש פלמ"חניקי, לפגוש דמות לוחם בלב התעלות והבונקרים ולהתנסות בהכנת קפה בפינג'ן ופיתות על סאג', כפי שעשו הלוחמים בהיעדר מזון בעת הלחימה.
מדריכי רשות הטבע והגנים ייקחו אתכם למסע בשביל הערכים. כל המשפחה – מבוגרים, ילדים ונוער – תחווה יחד חוויה משמעותית ותוך כדי כך תתוודע לפרק חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל. בשביל הערכים ארבע תחנות, העוסקות בערכים שאפיינו את הלוחמים: נחישות, רעות, מנהיגות ואמינות, ואתם תידרשו לפעול, לשתף פעולה ולהשתפר למען האחר. לסיום יצפה לכם מיצג קרב מרגש שלא ישאיר אף צופה אחד אדיש. הפעילות מותאמת לילדים מגיל 12.
עוד בפעילות, מפגש עם מתנדבי הגן הלאומי שיובילו אתכם בשביל הערכים. בין המתנדבים, אסף סלע, בנו של "רעננה", הלא הוא אליהו סלע, שהיה ממפקדי הכוחות הלוחמים בכיבוש הקסטל. אסף יספר על אביו ועל חוויותיו וזיכרונותיו מן הקרב הקשה על ההר.
היכן: אתר לאומי קסטל
מתי: רביעי 5.12. בשעות 11:00- 15:00. הסיורים המודרכים יצאו בשעות: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

 

ערכים, גבורה ומה שביניהם

בשבוע המורשת בישראל, העוסק השנה בקרבות מלחמת העצמאות, וברוח חג החנוכה, שהוא גם חג הגבורה, הנכם מוזמנים לסיורים מודרכים באתר לאומי קסטל, המנציח את גבורתם של הלוחמים על כיבוש הדרך לירושלים. הקרב על הקסטל היה נקודת מפנה משמעותית באופן הלחימה במלחמה כולה.  מדריכי רשות הטבע והגנים ידריכו אתכם בשביל הערכים ויחשפו אתכם לפרק חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל  דרך חוויית למידה. בשביל הערכים ארבע תחנות, העוסקות בערכים שאפיינו את הלוחמים: נחישות, רעות, מנהיגות ואמינות, ואתם תידרשו לתכנן, לשתף פעולה, להשתפר למען האחר, ועוד. לסיום אתם מוזמנים למיצג קרב מרגש שלא ישאיר אף צופה אחד אדיש. הפעילות מותאמת לילדים מגיל 12.
היכן: אתר לאומי קסטל
מתי:  שני ושלישי 3-4.12, בשעות  10:00, 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

אתר לאומי הקסטל, צילום רפי קוץ

פארק (גן לאומי) נבי סמואל

מעטים נגד רבים

חג החנוכה הוא חג הניסים והגבורה: נס פך השמן וסיפור גבורת המכבים – המעטים שיצאו מהמחנה שלהם בנבי סמואל להילחם בלגיונות היוונים. עם גדולה ותחבולה של מעטים נגד רבים ולכבוד שבוע המורשת בישראל וסיפורי גבורה של החבר'ה מהפלמ"ח נצא לסיור מרתק באתר. בסוף הסיור נעצור להדלקת נרות בחנוכייה ייחודית, שבה הדליקו נרות בכותל מיד לאחר כיבושו במלחמת ששת הימים, ונקנח בערב שירה בציבור. הסיור יצא בשעה 14:30 מהכניסה לאתר, בשעה 16:30 תהיה הדלקת נרות ובשעה 17:00 נקנח בשירי חג, בשתייה חמה ובסופגניות לרוב בפינה חמימה במערה שתחת "הבמה הגדולה" שבאתר. מומלץ לבוא בבגדים חמים ובמעילים.
היכן: פארק (גן לאומי) נבי סמואל
מתי: חמישי 6.12 בשעות 18:00-14:30
ללא תשלום.

גן לאומי נבי סמואל - צילם דורון ניסים
פארק (גן לאומי) נבי סמואל, צילום דורון ניסים