ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

גן לאומי מעיין חרוד


מעיין אחד וקרבות רבים

צילם יובל דקס
ABC4354FTydfytd^%$

הכירו את גן לאומי מעיין חרוד

ההסטוריה, המורשת, הטבע


פארק נופש משובב נפש בחיק הטבע למרגלות הר גלבוע. בפארק זורם הפלג של מעיין חרוד, הנובע במערה, ובמדרון המתנשא מעליו צופה על העמק אחוזת הקבר של יהושע ואולגה חנקין ליד ביתם הקטן, המספר את סיפור חייהם.

להירשם מראש ולטייל באחריות! האתר פתוח למבקרים תחת הגבלות משבר הקורונה
בשל מגבלה על מספר המבקרים ברגע נתון, יש להירשם מראש לביקור. הכניסה תותר אך ורק בהצגת אישור "תיאום מועד הביקור" ורק בשעות הנקובות בו. שימו לב: בשל הצורך לתאם ביקור ייתכנו שינויים בשעות פתיחת האתר. אנא בידקו זמן ביקור אפשרי במערכת ההזמנות בלבד.

 

 

מוקדי עניין

 • מעיין חרוד ומערת גדעון
 • בית חנקין
 • יד לבני העמק

פירוט

מעיין חרוד:

מעיין חרוד נובע במערה בצלע הגלבוע. המערה נקראת מערת גדעון על שמו של השופט המקראי שאסף לכאן את לוחמיו כדי להילחם במדיינים. מי המעיין זורמים בפלג צלול לתוך בריכת שכשוך גדולה ולעוד פלגים הזורמים במרחבי הגן הלאומי. בעבר יצר המעיין ביצה ופלג שמימיו זרמו לנחל חרוד, ומי המעיין הוזרמו באמה לשתי טחנות קמח. שרידי האמה נראים בגן הלאומי ושרידי שתי טחנות הקמח נמצאות מחוצה לו.

בית חנקין:

ביתו של יהושע חנקין (1864-1945) עומד במדרון המתנשא מעל מעיין חרוד. הבית הקטן משמש כיום מוזיאון לתיעוד קורות חייו של האיש, שגאל למען העם העברי יותר מ-600 אלף דונם ברחבי הארץ.
יהושע חנקין החל לבנות את הבית בשנת 1934, כשהיה בן 70. כשאשתו אולגה חלתה החל לחצוב מערת קבורה בשבילה סמוך לבית. אולגה חנקין נקברה במערה בשנת 1942. יהושע נטמן לידה שלוש שנים אחר כך.
הדלת הפנימית של אחוזת הקבר נושאת סמל מנורה, והיא מקורית. שני העמודים בחזית הקבר ודלת הנחושת, הנושאת דגמים של מסמרים ומנורת שבעה קנים, מזכירים במראם מערת קברים מתקופת המשנה והתלמוד, בדומה למערות הקברים בבית שערים. העמודים וקיר החזית עשויים גיר ורדרד. רצפת המערה עשויה שיש אפור ובמרכזה מגן דוד שחור. הדלת החיצונית היא מעשה ידיו של הפסל דוד פלומבו. היא נושאת את השם חנקין מעוצב בצורה יוצאת דופן של אות בתוך אות.
המוזיאון פתוח לקבוצות בתיאום מראש. בחגים יש במקום הדרכות למבקרים.

אנדרטת בני העמק:

מעיין חרוד היה מקום ההתכנסות של אנשי המושבים והקיבוצים באזור בחגים ובעצרות. הסמיכות למעיין שנקשר במלחמות גדעון במדיינים, במותם של שאול ובנו בגלבוע, במערת הקבר ובביתו של גואל קרקעות העמק יהושע חנקין, הפכו את המקום למרכז סמלי. האנדרטה הוקמה לזכר שבעה מבני העמק שנפלו במלחמת העצמאות על הגלבוע, והיום היא מנציחה את כל בני העמק שנפלו במערכות ישראל.
האנדרטה היא פרי יצירתו של אמן המתכת דוד פלומבו. היא עשויה גשר מלוחות ברזל ובהם פתחים שנקרעו בלהבת אש. מהגשר עולות מעין שתי דמויות עשויות ברזל. על הקיר מאחוריה כתוב באותיות מתכת "הצבי ישראל על במותיך חלל איך נפלו גיבורים".

ABC4354FTydfytd^%$

גן לאומי מעיין חרוד

מידע שימושי
שעות פתיחה

                    הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות                  
שעון קיץ: בימים א' - ה' ושבת: 17:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 16:00 - 08:00 שעון חורף: בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00 בימי שישי וערבי חג: 15:00 - 08:00 בערב ראש השנה ובערב פסח: 13:00 - 08:00 בערב יום כיפור: 13:00 - 08:00

בימי החג ובשבתות רצוי להגיע מוקדם, הכניסה היא על בסיס מקום פנוי

יצירת קשר
טלפון: ‎04-6532211 אימייל: פקס: ‎04-6531136 לאינסטגרם של רשות הטבע והגנים
הנגישות באתר

באזור הנופש הונגשו: חניה, המבואה, בתי שימוש, שבילי בטון עד לחניון הלילה, בריכות השכשוך ומערת גדעון, פינות פיקניק מוצללות וברזיות, מאחזי יד במדרגות, גשרונים ורמפות לרבות בכניסה לבריכות השכשוך, שילוט הכוונה וזיהוי ושלטי מידע.


בחניון הלילה הונגשו: חניה לרבות בסמוך לאזור הקרוונים, שבילי בטון, בתי שימוש מקלחות ומלתחות, מטבח שדה ושולחנות פיקניק.


למידע נוסף


עלוני מידע להורדה
כניסת כלבים

מותרת – קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה


אסורה בחניון הלילה .


למידע נוסף


חניון לילה מסודר

קמפינג פלוס טבילה: לינת שטח מפנקת למרגלות הגלבוע


למידע נוסף


פעילויות נוספות באתר

פעילויות שניתן לקיים בגן לאומי מעיין חרוד


למידע נוסף


לפעילויות בגן לאומי מעיין חרוד
איך להגיע?

בין עפולה לבית שאן, על כביש 71. כעשרה ק"מ מעפולה יש לפנות לכיוון גדעונה (לעלות על הגשר). אפשרות נוספת לנסוע בכביש 675 מצומת הסרגל (התענכים) לצומת נבות ולאחר קילומטר נוסף לפנות למעיין חרוד.

כתבו בוויז: גן לאומי מעיין חרוד

רישום לביקור ב‎גן לאומי מעיין חרוד

תיאום מועד ביקור


Searching Availability…


ABC4354FTydfytd^%$
דמי כניסה
סוג מחיר
מבוגר ₪ 28.00
ילד ₪ 14.00
מבוגר בקבוצה ₪ 24.00
ילד בקבוצה ₪ 12.00
סטודנט ₪ 24.00
אזרח ותיק ₪ 14.00
ABC4354FTydfytd^%$

פעילויות נבחרות

יש המון מה לגלות
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

חדשות

ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

כשהשמש שוקעת, הקסם מתחיל

רשת חניוני הלילה של רשות הטבע והגנים לחניון הלילה של גן לאומי מעיין חרוד
-->
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
X