אלמוגן יערתי

מאת: נועה פיים

שם מדעי: Favia favus
שם באנגלית: Head coral או Knob coral

אלמוגן יערתי
אלמוגן יערתי, איור: לוליגו Loligo

מערכה: צורבים Cnidaria

מחלקה: אלמוגים Anthozoa

תת-מחלקה: ששאים  Hexacorallia

סדרה: אלמוגי אבן Scleractinia

מצב שימור (IUCN): לא בסיכון (LC)

תפוצה בישראל: ים סוף

אלמוגן יערתי משתייך לסדרת אלמוגי האבן. אלמוגים מסדרה זו משקיעים גיר בתהליך הגדילה והבנייה של שלדם, ובכך הם מהווים תורמים חשובים לבניית שוניות האלמוגים. הפוליפים, היחידות הבסיסיות של האלמוג ומה שמהווה את הרקמה החיה שלו, מסייעים בתהליך השקעת הגיר. כל פוליפ מהווה יחידת חיים עצמאית ומקושר לפוליפים האחרים במושבה. אלמוגי האבן חיים עם אצות שיתופיות שנמצאות ברקמתם ועוזרות להם באספקת תוצרי הפוטוסינתזה ובהשקעת הגיר. האלמוגים נבדלים אלה מאלה בצורתם ובאופן גדילת השלד. באלמוגן היערתי, הפוליפים מופרדים זה מזה בבירור, המושבות מסיביות ועגולות והן גדלות עד לקוטר כמטר אחד. אלמוגן יערתי חי בסביבת שוניות עד עומק 50 מטרים. הוא פעיל לילה, אז הפוליפים מסייעים בציד, וביום הפוליפים מכונסים פנימה.

תזונה:

הפוליפים של האלמוגן היערתי, כמו אלמוגים אחרים, נושאים זרועות ציד בעלות תאי צורבים. הוא ניזון באמצעותן בעיקר בלילה. ביום הוא מקבל חומרי הזנה מהאצות השיתופיות שברקמתו, המייצרות סוכרים בתהליך הפוטוסינתזה. בנוסף, הוא קולט חומר אורגני מומס במים.

רבייה:

אלמוגן יערתי מתרבה ברבייה מינית וברבייה אל-מינית. ברבייה מינית הפרטים הנקביים והפרטים הזכריים משחררים תאי מין אל המים בו-זמנית. לאחר ההפריה, המתרחשת בגוף המים, נוצרת פגית (לארווה) בעלת יכולת תנועה. הפגית יכולה לעבור מרחק גדול עד שהיא מתיישבת על הקרקעית הסלעית, ואז היא עוברת גלגול (מטמורפוזה) לאלמוג ישיב. ברבייה אל-מינית הפוליפים מתרבים בהתחלקות ונוצרת מושבה של פוליפים שהולכת וגדלה עם השנים.

 

כל הנבוביים, ובהם האלמוגים, מוגנים.

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

מקורות:

  1. דפני, י. מפרץ אילת, מים סוף ועד סופו.
  2. לויה, י., קליין, ר. שוניות האלמוגים. הוצאת משרד הביטחון, אוניברסיטת תל אביב 1994.
  3. https://www.sealifebase.ca