בני נוער שפיים שומרים על חוף השרון

מאת: צליל לבין, רכזת קהילה מרחב שרון, מרכז חינוך והדרכה שרון, רשות הטבע והגנים 03/08/2015

במסורת התנדבותית ותיקה, שנמשכת כבר משנת 2001, נוער שפיים מקפיד לצאת ולטפח את גן לאומי חוף השרון

נערי שפיים מנקים את הים
נערי שפיים מנקים את הים

גם השנה, כחלק מתכנית מקומי בטבע של רשות הטבע והגנים, לקחו שכבות ז' עד ט' של קיבוץ שפיים חלק משמעותי בעשייה המבוצעת בגן הלאומי חוף השרון, המצוי במרחק הליכה מביתם והמכונה בפיהם "השמורה".

גן לאומי חוף השרון

אם הגעתם לביקור בגן הלאומי חוף השרון, ודאי נוכחתם באתר נקי ומזמין. אבל לא מעט התרחש כאן מאחורי הקלעים. את הקרדיט ניתן לזקוף בעיקר לזכותה של שכבת כיתה ז' מקיבוץ שפיים שאימצה השנה את המקום.

הנוער צעד מדי יום רביעי לביצוע פעילות לא פשוטה – פעילות שמרבית בני הנוער לא היו בוחרים לעשות מרצונם בזמנם החופשי – ניקיון הפסולת שמתירים אחריהם המבקרים. הצוות החינוכי המלווה ובני הנוער עמלו במסירות רבה ולא נרתעו מהשכמות בוקר מוקדמות בימי חופשה או מהגעה בחגים.

בחודש יולי השנה התגייסו הנערים והנערות ליום גדוש ואינטנסיבי בגן הלאומי בשעה שרוב בני הנוער רק שבים הביתה או פורשים לשינה לאחר בילוי מאוחר – התייצבה שכבת ז' ב-6:30 בבוקר בשער הגן הלאומי לשם תחילת העבודה, לפני שעומס החום יעלה.

הם פתחו בניקוי יסודי של מבואת הכניסה לאתר, כולל מגרש החניה מכוסה הפסולת. לאחר גיזום יסודי וחשיפת שבילי הליכה לנוחות המבקרים, הנערים והנערות יכלו להמשיך ולצבוע את הבזנטים האפורים שתוחמים את שביל ההליכה בצבע לבן, מסיבות בטיחותיות.

לאחר הפסקת התרעננות להורדת חום הגוף המשיך הנוער החרוץ לפעול בשני צוותים: לניקיון חורשת האיקליפטוסים; ולעקירת הצמח הפולש טיונית החולות ב'חליקס' על פי הנחיית אקולוג רשות הטבע והגנים ("חליקס" היא כינויה של מחצבת חול נטושה בתחום הגן הלאומי שילדים נהנים להשתובב בה). הבוקר הגיע לסיומו כאשר שבנו יחד לקיבוץ לארוחת בוקר מפנקת שאירגן הנוער

סיום טעים ליום רווי עמל וחוויות.