יתחדש הכל-גן לאומי חוף השרון - המלצת השבוע

מאת: נעמה טוכפלד, רשות הטבע והגנים 19/10/2022

אנחנו יודעים שיש אנשים שחיכו לשמוע את המשפט הזה בכליון עיניים ויש כאלה שחוששים ממנו מאוד אבל, אלו העובדות: אחרי החגים כבר כאן. שגרה, שקט ומי שמתכנן דיאטה שיהיה בהצלחה.
בכל אופן, את המעבר הזה אנו ממליצים לעשות בדרך הכי כיפית שאנו מכירים: טיול בטבע.

חוף השרון- נעמה טוכפלד
חוף השרון- נעמה טוכפלד, חוף השרון - צילמה נעמה טוכפלד

והפעם, משהו קרוב וטוב. בלי הפקקים הלחץ והתורות, רק אתם והטבע. המסלול במרחק נסיעה קצר מהמרכז, סמוך להרצליה ומתאים לכל המשפחה ואם הטיול משלב הליכה נעימה, נוף מדהים אל הים ושקט יש פה קלף מנצח.

הכירו את גן לאומי חוף השרון, זוהי פנינה טבע קטנה ויפה, השוכנת על רכס הכורכר מערבית לשפיים. תוכלו לשוטט על הרכס, המספק תצפיות מגובה של כ-30 מטרים על הים, וגם לדגום את השבילים שסומנו כאן, בין מקבצי אדמות חמרה לדיונות חול גבוהות, בין צמחיית חוף מגוונת וגם עצי חרוב. אם יהיה לכם מזל, אולי אף תזכו לראות צבאים שמתגוררים כאן מזה כמה שנים – אך נוטים להיות ביישניים למדי. והכל קטן, יפה וקרוב, הבריחה המושלמת. אם הבאתם אתכם נשנושים, קלאסי למצוא נקודת תצפית יפה וליהנות מהרגע. לא פחות חשוב לאסוף אתכם הכל- פינה זו מכילה מכלול מגוון של צומח ובעלי חיים, זהו הבית שלהם ולכן נשאיר אותו נקי.

באתר מגוון שבילים שיקחו אתכם לאורך כרס הכורכר במקביל למצוק המשקיף אל הים, רק תבחרו.

הגן הלאומי שוכן על רכס הכורכר הראשון (משלושה) בשרון. כורכר הוא דיונות חול שהתאבנו, והן פריכות יחסית ולכן רגישות הן לפגיעת כלי רכב הן לפגיעת גלי הים. הכורכר כאן הוא תופעה ייחודית לאזורנו, שכן החול שבונה את שכבות הכורכר מקורו בבליית הרי הגרניט באתיופיה והוא מוסע בנילוס אל הים התיכון.

בשל חסימת תנועת החול בגלל הקמת סכר אסואן והקמת מבנים ימיים על החוף, כגון נמל אשדוד, מצוק הכורכר הולך ונסוג בהדרגה, ולכן אין להתקרב לשפתו וחשוב מאוד להקפיד בייחוד אם אתם מטיילים עם ילדים, שלא להתקרב.

בשלהי הקיץ צומחות פה חבצלות החוף ואולי יתמזל מזלכם לראותן וצמחיה דומיננטית נוספת היא של שיטה כחלחלה ואקליפטוס המקור – שני עצים ממוצא אוסטרלי. לשיטה הכחלחלה יש באזור זה אופי פולשני. שיחי בר ראויים לציון הם אטד החוף והשרביטן. שיחים ועצים רבים באזור זה פיתחו התאמות לרוחות העזות ולרסס מי הים והם מתכופפים ומשתרעים כעין דגל נטוי.

אתם מוזמנים לשוטט בין השבילים, למצוא לכם פינת חמד לתצפית או ספסל ליהנות ממנו, לנשום את האוויר של הים ולקחת לכן כמה דקות של שקט, ולחזור לשגרה במלא המרץ וכמובן, אל תשכחו לאסוף מה מה שהבאתם אתכם כדי שגם הטבע ישוב לשגרתו המבורכת.

למידע המלא על האתר: לחצו כאן >>

איך מגיעים: מכביש 2 (כביש החוף) נכנסים לשפיים. חולפים על פני פארק המים וממשיכים מעט מערבה, עד שמגיעים לגן הלאומי.

מה לשים בוייז: גן לאומי חוף השרון, כניסה צפונית או דרומית.

שימו לב: אין להתקרב למצוקי הכורכר, אין לרדת משבילים מסומנים

 

 

חוף השרון – צילמה נעמה טוכפלד, חוף השרון - צילמה נעמה טוכפלד