דבר העורך - בויה 18

מאת: יגאל בן ארי, מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים 08/06/2023

מן הנעשה במשק...

הפגנת הדייגים בטקס השקת שמורת ראש הנקרה 2023
הפגנת הדייגים בטקס השקת שמורת ראש הנקרה 2023

הקיץ מאותת שהוא מגיע, טמפרטורת הים מושלמת לשחייה, להקות של דגים באזורים הסלעיים נהנים מאיסור הדיג בעונת הרבייה , כמויות גדולות של בטאים נחים בחול ומרחפים במפגש שבין האזור הסלעי לאזור החולי, צבות הים עולות כבר להטיל על החוף, רוחות צפוניות מנקות את הים והראות במים מצוינת, זמן מושלם לשים מסכה על הפנים, שנורקל בפה, סנפירים על הרגלים וקדימה למים, לשנרקל בשמורות הטבע הימיות שלנו. ראש הנקרה, שקמונה, הבונים וגדור מציגות ממש בימים אלו את המשמעות של שמורה ימית, יופיו ובריאותו של  בית גידול במינימום הפרעות אדם. 

לא מזמן סיימנו את חלקו הראשון של סקר השמורות הימיות בהובלת ד"ר רות יהל ובשיתוף טובי החוקרים הימים בישראל, הסקר שמשווה בין חתכים בשמורה לחתכים שמחוץ לשמורה ,אמור לתת לנו אינדיקציות לתפקוד השמורה בהיבטי חי וצומח.

גם מעל המים העבודה רבה, הגבלות הדיג שהטיל פקיד הדיג בעונת הרבייה בים התיכון ועונת ההטלה של דיג האמנון בכנרת מחייבות אותנו למאמץ פיקוח רב ביום ובלילה. ברוב המקומות ורוב הדייגים מכבדים את המגבלות למרות הקושי הכלכלי העצום שנגרם להם בשל התקנות, קושי שלא ניתן לזלזל בו גם אם תוצאות התהליך יטיבו עם שלל הדיג.

ביקורה של כלבת הים יוליה יצר בארץ עניין עצום שהפתיע גם אותנו והווה שכר ראוי  למאמץ העצום שהשקענו בשמירה עליה, נקווה שתדע להעריך את המאמץ ותחזור לחופי הארץ עם חברים וחברות. 

חודש אדם וים ובתוכו יום האוקיינוסים צוין השנה בשני אירועים משמעותיים: 

האירוע הראשון, השקת תכנית האב לשמורות ימיות במים הכלכליים, אותה קידמה והכינה החברה להגנת הטבע. והאירוע השני, השקת שמורת ים אכזיב המורחבת אותה קידמה רשות הטבע והגנים.

ציינו אתם את החודש החשוב הזה בשנירקול בשמורות הימיות!

נפגש בים.

יגאל בן ארי, מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים.

תגיות

קטגוריות

דפים קשורים