הנוער מקיבוץ אפק מציג לחברי הקיבוץ את פניו החדשות של נחל נעמן

מאת: רחל אשכול, רכזת הדרכה, מחו"ה עין אפק, רשות הטבע והגנים 05/08/2015

"איזה כיף, לא ידעתי שקיים פה מקום כזה יפה"

מטיילים בנחל נעמן - צילם בועז אשכול
מטיילים בנחל נעמן - צילם בועז אשכול, מטיילים בנחל נעמן - צילם בועז אשכול

שמורת הטבע עין אפק משמרת נופי ביצה ומקורות נחל שרובם אבדו מן הארץ.
המבקרים בשביל הביצה שבשמורה חוצים גשר העובר מעל ביצה מוקפת בצמחיית גדות עשירה ובשפע של בעלי חיים, בהם עופות מים ססגוניים. ותיקי קיבוץ אפק הסמוך מספרים כיצד הם נהגו להגיע ברגל אל המעיינות, לרחוץ במימיהם בימות הקיץ החמים ולשוט ברפסודות בין פרחי הנימפיאה.

פניו החדשות של נחל נעמן

בזכות תכנית "מקומי בטבע" של רשות הטבע והגנים, גם בקרב בני הנוער של הקיבוץ נרקמים זיכרונות הקשורים בנופי האתר. כך, למשל, ערכו בני הנוער פעילות הסברתית-חווייתית לקהילה המקומית במטרה להכיר לחברי קיבוץ אפק את פניו החדשות של נחל נעמן.

מכיוון שתהליכי עיור והקמת תשתיות בסביבת שמורת הטבע עין אפק עלולים להשפיע משמעותית על עתידה, למיזמים חינוכיים-קהילתיים קיימת חשיבות עליונה בשמירה על עתידם של עין אפק ונחל נעמן. עד לפני שנים אחדות היה חלקו התחתון של הנחל מזוהם, דבר שגרם לתושבים להדיר את רגליהם מהמקום. אולם בשנים האחרונות עבר הנחל תהליך שיקום וכיום יכול להוות מוקד משיכה לתושבי האזור.

בט"ו בשבט האחרון החליטו 20 נערים ונערות המשתתפים בתכנית מקומי בטבע, בני כיתות ז'-י"א, בליווי רכזת הנעורים ענבל אביזמר ובשיתוף רכזת התרבות של הקיבוץ אפרת פרלוביץ, לארגן פעילות בנחל נעמן למשפחות הקיבוץ.

הם יצאו יחד עם אילון דורפמן, מדריך הפעילויות מטעם רשות הטבע והגנים, לסיור מקדים בנחל ולאחר מכן עמלו על תכנון תחנות הפעלה שונות בנחל, בדגש היכרות עם החי והצומח שבמקום. הפעילות פורסמה בקיבוץ והצלחתה הייתה כבירה עם השתתפות של כ-200 מטיילים. במהלך אירוע ט"ו בשבט הפעילו הנערים את התחנות השונות, בהן תאטרון בובות אשר סיפר על הדו-חיים שניתן למצוא לאורך הנחל, חידונים בנושא צמחיית נחלים וסדנאות יצירה מחומרים טבעיים (פיסול צפרדעים מדס והכנת סירות מקליפות איקליפטוס). להשלמת חוויית הטיול הם אפילו אפו פיתות.

לאור הצלחת האירוע הנוער ימשיך בעשייה.

גם תגובות המטיילים מעידות על החיבור שהצליחו הנערים ליצור בין הקהילה והטבע שמקיף אותה:

"איזה כיף, לא ידעתי שקיים פה מקום כזה יפה."
"אני אבוא לטייל פה שוב!"
"כל כך נעים פה ליד הנחל."