השלכת פסולת חקלאית גורמת לעלייה במספר התנים, השועלים וחזירי הבר

22/08/2012

דר' נעם לידר, אקולוג ראשי ברשות הטבע והגנים ומי שערך לאחרונה דוח בנושא הרעלות בעלי חיים בישראל

הרעלות
הרעלות

דר' נעם לידר, אקולוג ראשי ברשות הטבע והגנים ומי שערך לאחרונה דוח בנושא הרעלות בעלי חיים בישראל רשות הטבע והגנים פועלת בשנים האחרונות בצורה אינטנסיבית אל מול החקלאים, במתן סיוע ופתרונות- הכוללים גם דילול בירי של תנים- לבעיית נזקים שנגרמים לחקלאות על ידי חיות הבר. הסיבה שהרשות לשמירת הטבע והגנים עוסקת בסיוע לחקלאים הינה אחת- חשש ממצב שבו החקלאים, בהיעדר פתרון לנזקים כלכליים שנגרמים להם, ייקחו את החוק לידיים ויבצעו הרעלות כנגד חיות הבר, הרעלות שפוגעות ללא אבחנה גם במינים נדירים שאינם גורמים כל נזק לחקלאים אך ניזונים מהפיתיונות ומהפגרים המורעלים. הירי מעניק פתרון נקודתי וזמני לחקלאי, אך לצד הסיוע יש להדגיש כי הפתרון האמיתי היחיד הוא מניעת ההתפרצות עצמה, וזאת על ידי טיפול רב- מערכתי בתופעת השלכת פגרי בעלי חיים בשולי השטחים החקלאיים ביישובים חקלאיים. השלכה זו של פגרי חיות משק (כבשים, פרות, עופות), לצד פעילות של משחטות לא חוקיות והיעדר מיגון לתוצרת חקלאית, גורמת לעלייה במספר התנים ובצפיפות השועלים ומושך את חיות הבר ליישובים החקלאיים.

לאחרונה הציבה רשות הטבע והגנים את דוח ההרעלות על שולחנם של שרי ממשלה, ביניהם השר להגנת הסביבה ושר החקלאות, חברי וועדת הפנים והסביבה וחברי השדולה הירוקה בכנסת. מנכל רשות הטבע והגנים אלי אמיתי נפגש אתמול עם יור וועדת הפנים ואיכות הסביבה על מנת לקדם את הצגת הנושא לוועדה.
אלי אמיתי מנכל רשות הטבע והגנים התופעה של השלכת פגרי חיות בשטחים החקלאיים מדירה שינה מעינינו ואנו מבקשים להתריע בפני כל מקבלי ההחלטות, שכן תופעה זו היא הגורם המרכזי להתפרצות מינים מסוימים של חיות בר סביב היישובים החקלאיים. למעשה, החקלאים- בהיעדר פינוי מוסדר של הפסולת, יוצרים למינים אלו מקורות מזון לא טבעיים ואחכ מבקשים לירות, או במקרים קיצוניים- להרעיל, באותם מינים שמתבססים בזכות התוצרת החקלאית שאינה מטופלת כראוי. רשות הטבע והגנים מעסיקה כיום פקחים שייעודם הוא לסייע לחקלאים להתמודד עם נזקים לתוצרתם באמצעים חוקיים ויעילים אך ללא טיפול בשורש הבעיה הרי במדובר במשימה בלתי אפשרית, החשש הגדול שלנו הוא שהתפרצות המינים מגבירה את הסיכוי להתפרצות של מחלת הכלבת בטבע, שכרגע נמצאת בשליטה בזכות פרויקט חיסונים אוראליים שמפעילה רשות הטבע והגנים. בנוסף חשפנו לאחרונה דוח שקבע כי מרבית ההרעלות בישראל נעשות בזדון בעקבות נזקים לחקלאות. מספיקה הרעלה אחת בכדי להעלים כליל את אוכלוסיית הנשרים בצפון הארץ.