חולון החוף

27/01/2019
חולון החוף Ocypode cursor
איור: טוביה קורץ

מערכה: פרוקי רגליים Arthropoda
מחלקה: סרטנים עילאיים Malacostraca
משפחה: חולוניים Ocypodidae

שם מדעיOcypode cursor

מצב שימור (IUCN): לא הוערך
תפוצה בישראל: הים התיכון

חולון החוף, או בשמו המוכר האחר סרטן חולות, הוא סרטן קצר בטן שחי בחופי ים חוליים. הוא פעיל בעיקר בלילה. החולון חי במחילות שהוא חופר בחול מעל קו הגאות העליון (זהו הקו הגבוה ביותר שאליו מגיעים מי הים במחזור הגאות והשפל). עומק המחילות תלוי בלחות הקרקע – ככל שמתרחקים מהחוף החולון צריך לחפור את מחילותיו עמוק יותר כדי להגיע לסביבה לחה דיה. עומק המחילות הוא בדרך כלל 80—90 ס"מ.

עיניו של החולון נישאות גבוה על מעין גבעולים כדי להגדיל את שדה הראייה שלו. בחוף הים החולי, שבו אין מחבוא מלבד המחילה, שדה ראייה רחב הוא יתרון משמעותי. התאמה אחרת של חולון החוף לסביבה החופית החולית היא קצוות הרגליים המחודדים המאפשרים לו להיטיב ללכת על החול.

תזונה:

החולון הוא אוכל כול וניזון בעיקר מפלט ים, למשל מבעלי חיים מתים שנסחפים לחוף או מאצות. החולון גם טורף, וניזון למשל מביצים של צבי ים הטמונות בחול ואף מאבקועים של צבי ים.

 

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

מקורות:

Shuchman, E. and M.R., Warburg. (1978). Dispersal, population structure and burrow shape of Ocypode cursor. Mar. Biol., 49:255-263.

Strachan, P.H., Smith, R.C., Hamilton, D.A.B., Taylor, A.C., & Atkinson, R.J.A. (1999). Studies on the ecology and behaviour of the ghost crab, Ocypode cursor (L.) in Northern Cyprus. Sci. Mar., 63, 51-605

Tiralongo, F., Messina, G., Marino, S., Bellomo, S., Vanadia, A., Borzi, L., Tibullo, D., Di Stefano, A., & Lombardo, B.M. (2020). Abundance, distribution and ecology of the tufted ghost crab Ocypode cursor (Linnaeus, 1758) (Crustacea: Ocypodidae) from a recently colonized urban sandy beach, and new records from Sicily (central Mediterranean Sea). J. Sea Res., 156., 101832.

https://www.gbif.org/species/2221528

SeaLifeBase