טורבינריה צהובת זרועות

מאת: נועה פיים 07/09/2020

שם מדעי: Turbinaria mesenterina
שם באנגלית: Yellow waver (Vase) coral

טורבינריה צהובת זרועות
טורבינריה צהובת זרועות, טורבינריה צהובת זרועות. איור: LOLIGO – SEE LIFE

מערכה: צורבים Cnidaria
מחלקה: אלמוגים Anthozoa
תת-מחלקה: ששאים  Hexacorallia
סדרה: אלמוגי אבן Scleractinia
מצב שימור (IUCN): פגיע (VU)
תפוצה בישראל: ים סוף

טורבינריה צהובת זרועות משתייכת לסדרת אלמוגי האבן. אלמוגים מסדרה זו מייצרים גיר בתהליך הגדילה והבנייה של שלדם ובכך הם משפיעים השפעה רבה על תצורת השונית. את הגיר מפרישים הפוליפים – היחידות הבסיסיות של האלמוג והרקמה החיה שלו. כל פוליפ מהווה יחידת חיים עצמאית ומקושר לפוליפים אחרים במושבה. אלמוגי האבן חיים בשיתוף אצות הנמצאות ברקמתם והן עוזרות להם בתזונה ובהשקעת (ייצור) הגיר. למושבת טורבינריה צורת עלים דקים וצבעה ירוק-אפור. טווח תפוצתה בעומק 40-5 מטרים בערך.

תזונה:

לטורבינריה שלוש דרכי הזנה: היא טורפת פלנקטון בעזרת זרועות הציד שלה ומשתקת אותו באמצעות תאים צורבים; היא מקבלת חומרי הזנה מאצות שיתופיות המתקיימים ברקמתה; והיא מקבלת חומרי הזנה מחומר אורגני המומס במים.

רבייה:

אלמוגי אבן מתרבים ברבייה מינית ואל-מינית. ברבייה מינית האלמוגים משחררים תאי מין למים בו-זמנית ולאחר ההפריה נוצרת פגית (לארווה) בעלת יכולת תנועה. הפגית יכולה לעבור מרחקים גדולים במים עד שהיא מתיישבת על מצע קשיח, ושם צורתה משתנה והיא נעשית אלמוג ישיב. ברבייה אל-מינית הפוליפים מנצים או מתחלקים. רבייה זו מגדילה את המושבה.

כל הנבוביים ובהם האלמוגים מוגנים.

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639*. המוקד פועל 24 שעות ביממה.

מקורות: