למה יש מקומות שאסור להכנס אליהם בטבע?

19/07/2022

ישנם מקרים בהם רשות הטבע והגנים סוגרת או מגבילה גישה למקומות מסוימים כמו מערות, שמורות או פינות טבע ייחודיות ולא תמיד ברור למה, אנחנו כאן כדי להסביר.

מקומות שאסור להיכנס אליהם. עמרם צברי
מקומות שאסור להיכנס אליהם. עמרם צברי, עטלפים - צילם עמרם צברי

בישראל מתקיים עושר מינים נדיר של בעלי חיים. יחד עם זאת האיומים על בעלי החיים והסביבה הטבעית רק גדלים. פיתוח, תיעוש, זיהום, רעש, עודף תאורה, סלילת כבישים, ייבוש מקורות מים- אלו ועוד נושפים כל הזמן בערפם של בעלי החיים ובתי הגידול שלהם, הרס רב משאיר אחריו מינים בסכנת הכחדה ממשית שיש צורך להגן עליהם. כך למשל אוכלוסיית העטלפים שנמצאת גם היא ברשימת המינים שבסכנת הכחדה, נמים את שנת החורף שלהם במערות. כניסה של בני אדם גוררת אחריה רעש, תאורה והפרעה לתנומה החשובה הזאת וכך במשך תקופה מסוימת בשנה נאסרת הכניסה למערות הללו כדי שהעטלפים יצלחו את העונה הבאה בשלום.

חלקים מסוימים בגנים לאומיים ושמורת טבע מוגבלות בכניסת מבקרים אם בשל בתי גידול נדירים שמתקיימים בהם או ערכי טבע מוגנים כגון עתיקות, ולעיתים ההגבלה נובעת גם משיקולי בטיחות כמו התמוטטות או סכנת נפילה. היו בטוחים שהמגבלות הן על מנת לשמור עלינו בני האדם ועל החי והצומח שסביבנו, ותמיד אפשר למצוא חלופה מהנה שמאפשרת גישה פתוחה לכולם.

קטגוריות