למה לא להשליך פסולת?

19/07/2022

אפרופו פסולת, זהו אחד המקורות לנזקים רבים בטבע, לבעלי החיים ולאדם. כמויות אדירות של פסולת מושלכות מידי שנה באתרי הטבע, בגנים הלאומיים בשמורות טבע ובשטחים הפתוחים.

למה לא להשליך פסולת - איימן מזעל רשות הטבע והגנים
למה לא להשליך פסולת - איימן מזעל רשות הטבע והגנים, צילם איימן מזעל רשות הטבע והגנים

הסיבה היא לרוב חוסר מודעות, וחוסר רצון להתאמץ להשליך את הפסולת במקום המיועד לכך או לפנות אותה עמכם. הנפגעים העיקריים והמידיים הם כמובן בעלי החיים אך לא רק הם. בבטנה של יעלה נמצאו כ-5.5 ק"ג מגבונים שאכלה, באזור המחיה שלה. אלו מגבונים שהושלכו על ידי מטיילים והפכו למלכודת מוות עבורה. צבי הים בולעים עשרות שקיות ניילון בחשבם שמדובר במדוזות, המזון הטבעי שלהם. קיפודים ומכרסמים מפתחים מחלות עקב אכילת פסולת ושאריות מזון שלנו בני האדם. יש אינסוף דוגמאות לפגיעת בעלי חיים מפסולת. מגבונים, שקיות, קופסאות שימורים, שאריות מזון. כל אלו מלכודות עבור בעלי החיים שמסתיימות לא פעם בצורה קשה.

בנוסף, מדובר גם במפגע תברואתי ואסטטי, אף אחד מאתנו לא היה רוצה לטייל בשביל עמוס אשפה או לשחות בים מוצף פסולת. לכן, הימנעות מהשלכת פסולת בשטח, מלבד בפחים המיועדים לכך או לקיחת שקית אשפה בתיק או באוטו הן פעולות קטנות שהמשמעות שלהן גדולה. ותחשבו רגע מה לומדים הילדים כשהם רואים אתכם מקפידים על ניקיון הסביבה. כולם מרוויחים.