לשמור על חיות הבר בארצנו - מלכודות של פועלים זרים מאיימות על עולם החי של ישראל

15/12/2009

מלכודות של פועלים זרים מאיימות על עולם החי של ישראל

גירית מצויה נלכדה במלכודת שציידים העמידו בשדה- צילום דותן רותם
גירית מצויה נלכדה במלכודת שציידים העמידו בשדה- צילום דותן רותם

לשמור על חיות הבר בארצנו – מלכודות של פועלים זרים מאיימות על עולם החי של ישראל

שתי סצנות

תארו לכם צבי מדלג מעל גל אבנים בשדה ולפתע לולאה נכרכת בכוח על רגלו. בדרך כלל הרגל נשברת. הצבי מוטל פצוע בשדה. עורבים קצרי סבלנות מתחילים לנקר בבשרו בעוד הצבי מביט בהם חסר אונים בעיניו הגדולות… קאט.
שוו בנפשכם קרקל יוצא מן הסבך. הוא בדיוק עכשיו אורב לטרפו. החתול מזנק אך לולאה נכרכת לפתע סביב גופו. ככל שהוא מנסה להימלט ממנה, הלולאה מתהדקת יותר. מישהו מתקרב אליו ובידו סכין גדולה… קאט.
זה איננו "סרט טבע".
זה קורה במציאות, אולי אפילו בשדה שלך.
האם אתה באמת רוצה להיות אחראי לדבר מעין זה?
גם שדה וגם טבע
החקלאים זקוקים לידיים עובדות. זה ברור ואיש אינו מערער על כך. כדי להמשיך את עצם קיומה של החקלאות בישראל, עובדים בארץ פועלים זרים.
אנחנו בעד החקלאים. נופים של שדות ירוקים הם בעינינו ערך לא פחות חשוב מחורש טבעי ומנחל זורם. אנחנו בטוחים שכחקלאים, החיים בטבע וחיים מן הטבע, גם אתם רוצים שהצבי והקרקל, השועל, החוגלה ושאר חיות הבר שלנו,
ימשיכו להיות חלק מהנוף הארצישראלי.

סכנה ממשית לטבע

הרוב המכריע של הפועלים החקלאים הזרים הם עובדים חרוצים. חבל שמיעוט משמעותי מהם עוסק, אם כתחביב ואם כחלק מתרבות החיים שלו, בציד חיות בר למאכל. שיטת הציד הנפוצה היא הצבת מלכודות, בעיקר מלכודות לולאה, שהכנתן פשוטה וזולה. כל מה שצריך הוא חבל דק וחזק.
הפועלים הזרים, המונים על פי ההערכה כ-35,000, הם ציידים מעולים. המלכודות שחלקם מציבים לוכדות יונקים, זוחלים ועופות רבים. אם הפועלים הזרים ימשיכו בציד הבלתי חוקי, הם ימיטו אסון על אוכלוסיות גדולות של בעלי חיים עד כדי הכחדה מאזורים נרחבים בישראל.
רשות הטבע והגנים החלה כבר בשנת 2002 בפעילות הסברה מקיפה לעובדים בחקלאות ולמעסיקיהם בדבר ציד לא חוקי. פעילות זו כוללת הסברה בשטח בעזרת מתורגמנים והפצת חומר הסברה לפועלים באמצעות חברות כוח האדם, עוד בטרם הגעת הפועלים לישראל.

נוסף, ננקטו צעדים להגברת האכיפה והענישה כצעדים מרתיעים. בכל זה אין די.
הסטטיסטיקה לא נעימה
> על פי האומדן מציבים פועלים חקלאיים בישראל 26,000 מלכודות בשנה.
> ברגע זה ממש פזורות בישראל 10,000 מלכודות מוכנות ללכידה.
> על פי האומדן, מדי שנה צדים פועלים חקלאיים בין 6,000 ל-7,500 בעלי חיים.
> מספר המלכודות שמגלים פקחי רשות הטבע והגנים עולה בהתמדה.
מצורף דוח: הנזק לטבע הנגרם מצייד לא חוקי של תאילנדים: נתוני מציאת מלכודות תאילנדים בשנים 2002-2007

אתה אחראי

המלכודות נעשות בעזרת ציוד פשוט ובדרך כלל קשה מאוד לזהותן בשטח. לא פעם ולא פעמיים אתה חולף ליד מלכודת ואינך יודע על קיומה. מלכודות רבות נמצאות בקרבת השטח שלך ואתה אינך מודע להן כלל. ולמרות זאת, אתה אחראי על מה שנעשה מסביבך. עובד זר שהורשע בציד בלתי חוקי מגורש מהארץ. עד כה גורשו מסיבה זו עשרות עובדים זרים. העובד והמעביד גם יחד יוצאים ניזוקים מהעניין. אנא, הסבר זאת לפועלים הזרים שאתה מעסיק.
חקלאי! כאיש טבע וכאזרח נאמן ושומר חוק בישראל, חלה עליך החובה לוודא שהעובדים בשדותיך אינם עוסקים בציד בלתי חוקי
אנחנו לצדך. יש לנו פתרונות בשבילך
אנשי רשות הטבע והגנים נכונים לבוא לעזרתך בכל רגע. צוות הסברה מיומן, הכולל מתורגמנים לתאילנדית ולשפות אחרות, נכון תמיד להתייצב אצלך ולהסביר לעובדיך את כללי חוקי הציד ושמירת הטבע בישראל.
חקלאי יקר!
שיתוף הפעולה שלך חיוני – יחד נשמור על דו-קיום של חקלאות וטבע
זקוק לסיוע, להדרכה ולעצה? אינך בודד בשטח. התקשר אלינו ונבוא בשמחה לסייע לך. טלפון 3639*