מבצע הצלה - צבת ים פצועה חולצה ונצלה בזכות אזרח ערני

09.12.2018

בזכות אזרח ערני וחרוץ, שהתקשר למוקד הרט"ג 3639*, נצלו חייה של צבת ים חולה שנסחפה לחוף אשקלון בסערה בסוף השבוע.

צבת הים באשקלון.jpeg

הצפות, שיטפונות ומזג אוויר סוער – כך מסתכם לו סוף השבוע האחרון. אבל מעבר לשלוליות עמוקות, ישנן השלכות נוספת לסערה. בזמן שאתם התכרבלתם בפוך, אנשי רשות הטבע והגנים יצאו למבצע הצלה של צבת ים שנפלטה אל חופי אשקלון בעקבות מזג האוויר.

"במזג אוויר סוער רוב בעלי החיים מתחבאים במערות, אבל יש כאלו שלא מסוגלים. הגלים ורוחות הים החזקות זורקים את אותם בעלי החיים לחוף", מסביר דר' יניב לוי, מנהל המרכז להצלת צבי ים במכמורת.

צבת הים שלנו נמצאה בחוף הים, בקרבת לסלעים על ידי אדי ישראלי, צלם שירד לסיור מקדים בחוף לפני שהתחיל את יום עבודתו באזור. "פתאום הבחנתי במשהו מבצבץ מתוך הבוץ על החוף. צילמתי את המקום, עשיתי זום וגיליתי שמדובר ברגליים של צבת ים. רצתי מהר, למרות סופות החול והגשם שירד בחוץ", מספר ישראלי. "כשהגעתי אליה חשבתי שהצבה מתה. לפתע ראיתי תזוזה קלה ברגליים וניסיון של הצבה להרים את ראשה. הפכתי אותה בניסיון לאפשר לה לחזור אל הים, אבל היא הייתה תשושה ולא זזה." כנראה שצבת הים הוטחה על ידי הגלים בשובר הגלים שבחוף אשקלון, בעיצומה של הסערה בצהרי השבת, ונתקעה בין הסלעים.

מיד לאחר שמצא את הצבה, התקשר ישראלי לפקח רט"ג, הראל בז, והאחרון העביר את הצבה למרכז להצלת צבי ים לאשפוז וטיפול רפואי צמוד.

דר' לוי דיווח כי מדובר בצבה חומה גדולה במשקל 35 ק"ג, שככל הנראה "נפגעה מדלקת ריאות כתוצאה מטביעה. פעמים רבות, צבי ים נתפסים בחוטי דיג ובגלל זה נושמים מי ים, ולאחר מספר שבועות מצבם עלול להידרדר והם עלולים לחלות בדלקת ריאות. למזלה העצום של הצבה אזרחים טובים ראו אותה שוכבת על הגב בחוף, הפכו אותה והתקשרו למוקד של רט"ג."

צבת הים כפי שהיא נמצאה על החוף

בזכות הטיפול המסור שקבלה הצבה – הכולל בין היתר גם קבלת נוזלים, אנטיביוטיקה וחימום – היא החלה להראות סימני התאוששות וכבר אכלה חצי דג (!), "מה שמראה שהיא גם הייתה רעבה מאוד", הוסיף דר' לוי.

שורו, הביטו וראו, מה גדול הים הזה

נשמח לעזרתכם באיסוף צבי ים ובעלי חיים נוספים, שנפלטים לחופים כשמזג האוויר סוער, כפי שהיה בסופ"ש האחרון וצפוי להיות גם בימים הבאים. צאו לחופים אחרי סערה, יש סיכוי שממתינה לכם שם חיה שזקוקה לעזרה.

שימו לב – אם מצאתם צב פצוע אין לנסות להחזירו לים או לשחררו מחוטי דייג אלא להתקשר למוקד או למרכז הצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים.

במידה ומצאתם בעל חיים פצוע יש להתקשר למוקד רשות הטבע והגנים 3639*