מוחן הלוחיות

מאת: נועה פיים 07/09/2020

 שם מדעי: Platygyra lamellina
שם באנגלית: Brain coral

מוחן הלוחיות
מוחן הלוחיות, מוחן הלוחיות, איור: LOLIGO – SEE LIFE

מערכה: צורבים Cnidaria
מחלקה: אלמוגים Anthozoa
תת-מחלקה: ששאים  Hexacorallia
סדרה: אלמוגי אבן Scleractinia
מצב שימור (IUCN): קרוב לסיכון (NT)
תפוצה בישראל: ים סוף

מוחן הלוחיות משתייך לסדרת אלמוגי האבן. אלמוגים מסדרה זו מייצרים גיר בתהליך הגדילה והבנייה של שלדם וכך תורמים לבניית השונית. את הגיר מפרישים הפוליפים – היחידות הבסיסיות של האלמוגים  והרקמה החיה שלו. כל פוליפ מהווה יחידת חיים עצמאית ומקושר לפוליפים האחרים במושבה. אלמוגי האבן חיים בשיתוף אצות הנמצאות ברקמתם והן עוזרות להם בתזונה ובהשקעת (ייצור) הגיר. במוחן הלוחיות הפוליפים מסודרים בשורות מפותלות, המקנות לשלד מבנה שמזכיר את קרום המוח ומכאן שמו. הוא גדל לאט וצבעו חום על רקע ירוק בדרך כלל. הוא ממוקם בשולי המסלע בדרך כלל, במים רדודים ועד לעומק 50 מטרים.

תזונה:

מוחן הלוחיות ניזון בכמה דרכים: הוא טורף פלנקטון באמצעות זרועות ציד שהוא פורס בשעות הדמדומים בעיקר, הוא מקבל חומרי הזנה מהאצות השיתופיות והוא גם קולט חומר אורגני המומס במים.

רבייה:

אלמוגי אבן מתרבים ברבייה מינית ואל-מינית. ברבייה מינית תאי המין משוחררים למים ונוצרת פגית (לארווה) בעלת יכולת תנועה. הפגית יכולה לעבור מרחקים גדולים במים עד שהיא מתיישבת על הקרקע, ושם צורתה משתנה והיא נעשית אלמוג ישיב. ברבייה אל-מינית הפוליפים מתרבים בהתחלקות או בהנצה ונוצרת מושבה של פוליפים. באופן רבייה זה נקבעים צורת המושבה וגודלה.

כל הנבוביים ובהם האלמוגים מוגנים.

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639*. המוקד פועל 24 שעות ביממה.

מקורות:

  1. דפני, י. מפרץ אילת, מים סוף ועד סופו.
  2. לויה, יוסי. קליין, רמי. שוניות האלמוגים. הוצאת משרד הביטחון, אוניברסיטת תל אביב 1994.
  3. sealifebase.org