מקטסטרופה להזדמנות בגן לאומי עבדת: כיצד משקמים נזקי ונדליזם?

07.09.2020

בואו ביום שישי 11.9 בבוקר, לסיור בעבדת עם אורית בורטניק, הממונה על שימור ומורשת במחוז דרום

שער המקדש הנבטי בגן לאומי עבדת, מאת דורון ניסים צילום: דורון ניסים

המראה שנגלה לעיני עובדי גן לאומי עבדת בבוקר ה-5 באוקטובר 2009 היה מבעית. עמודיהן של כנסיות ביזנטיות קדומות הופלו, כתובות עתיקות נותצו, חומות כוסו בגרפיטי וגת מרשימה נפגעה פגיעה קשה. ערכי מורשת בני מאות ואלפי שנים ניזוקו באופן בלתי נתפס. זה היה אחד ממקרי הוונדליזם הקשים ביותר מסוגם שידע אתר מורשת ישראלי.

רק כשלוש שנים מאוחר יותר הסתיימו עבודות השיקום המאתגרות. אורית בורטניק, הממונה על שימור ומורשת במחוז דרום ברשות הטבע והגנים, מדריכה את הסיור ואומרת על מאמצי השימור: "למרות שנראה כי הצלחנו להחזיר את המצב בגן הלאומי לקדמותו, ערכם של הממצאים הארכיאולוגיים אבד לנצח. הנזק הערכי הוא בלתי הפיך".

הוונדליזם, שהתרחש שנים מעטות לאחר שהאתר הוכרז אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, העלה אל קדמת הבמה סוגיות מרתקות מעולם השימור, ובסיור זה נשמע עליהן. נגלה, למשל, שכדי להסיר את צבעי הגרפיטי מהאבנים הקדומות נעשה פיילוט ייחודי למציאת פתרונות שונים ומשונים – התזת סודה לשתייה, שימוש באבקת זכוכית ושימוש בתמיסות על בסיס הדרים. השיטה שנבחרה לבסוף הייתה התזת קרח יבש בעוצמה אדירה ובטמפרטורה של מינוס 80 מעלות צלזיוס.

בסיור נעבור במוקדי העניין בגן הלאומי, נשמע על מאמצי השימור והשחזור ונלמד מהם האמצעים החדשניים שאמורים למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד.

היכן: גן לאומי עבדת

מתי: שישי 11.9, בשעות 9:00- 11:00

קהל יעד: מבוגרים

מדריכה: אורית בורטניק, הממונה על שימור ומורשת במחוז דרום, רשות הטבע והגנים.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.      

 

Searching Availability…


תגיות

קטגוריות

גני שמורה קשורים