נזרית ארוכת קוצים

מאת: כתבה: נועה פיים

שם מדעי: Diadema setosum
שם באנגלית: Black longspine urchin

נזרית ארוכת קוצים
נזרית ארוכת קוצים, LOLIGO – SEE LIFE

מערכה: קווצי עור Echinodermata

מחלקה: קיפודי ים Echinoidea

מצב שימור (IUCN): לא הוערך (NE)

תפוצה בישראל: ים סוף

קיפודי הים מתאפיינים בשלד ייחודי בעל סימטריה פנטמרית (מחומשת) ולרבים מהם צורה דמוית כדור. השלד עשוי גיר ומכוסה בליטות מהן מזדקרים קוצים המשמשים להגנה. הקוצים של הנזרית ארוכת הקוצים עשויים להגיע לאורך 25 ס"מ. הנזרית חיה לרוב בקרבת שוניות אלמוגים, במים רדודים ועד לעומק 70 מטרים. במשך היום הנזרית נוהגת להסתתר מפני טורפים בכוכים ובחרכים. עם רדת הלילה היא יוצאת לשחר מזון בסביבת השונית, אם כי ביכולתה לנדוד גם לאזורים חוליים.

תזונה:

נזרית ארוכת קוצים היא צמחונית, כמרבית קיפודי הים. היא רועה אצות שצומחות על אלמוגים מתים או עשב ים בשטחים חוליים. הפה ממוקם בחלק התחתון של השלד ומכונה "פנס אריסטו" – איבר המורכב ממערכת של חמש לסתות ועשרות שרירים.

רבייה:

הפריית קיפודי הים מתבצעת בגוף המים, ומתרחשת בחודשי הקיץ. תאי הזרע והביציות נפלטים למים באופן מתוזמן. מהביצה בוקעת פגית (לארווה, שלב חיים צעיר) המתקיימת בגוף המים. לאחר כמה חודשים הפגית שוקעת, מתיישבת על המצע ומתפתחת לקיפוד ים צעיר.

חשיבות אקולוגית:

קיפודי הים הם בעלי חיים צמחוניים והם משפיעים רבות על סביבת מחייתם. הם מסוגלים לרעות אצות על פני שטחים נרחבים, ובכך מאפשרים התיישבות של אלמוגים צעירים, וכן הסרה של אצות מאלמוגים בוגרים. בנוסף, הקוצים הארוכים של הנזרית מספקים מחסה למגוון בעלי חיים קטנים יותר כגון פגיות (לארוות) של דגים.

כל קווצי העור, ובהם קיפודי הים, מוגנים.

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

מקורות:

דפני, י. מפרץ אילת, מים סוף ועד סופו.

https://www.sealifebase.ca/summary/Diadema-setosum.html