משימה: נעים להכיר- כוכב הצפון

05.04.2020

צאו בשעות החשיכה מביתכם וצפו בשמים (אפשר גם מהמרפסת, אך כדאי לכבות את האורות). כמה כוכבים מנצנצים מעליכם? מעט. מעט מדי.

ליל כוכבים בדרום
תצפית כוכבים בדרום - באדיבות מרכז הדרכה בטבע - צילום שיר פרסר

זה לא בגלל שאין כוכבים בשמים, אלא בגלל שרובנו מתגוררים בערים שמוארות גם בלילה: פנסי רחוב, אורות של מכוניות, בניינים מוארים, שלטי פרסומת ענקיים…

אך אם תיסעו בלילה אל לב המדבר ותביטו מעלה, הפה שלכם ייפער בתדהמה למראה "שטיח" הכוכבים העצום והאינסופי (רק זכרו לסגור אותו, כדי שלא תבלעו במקרה כוכב).

עם זאת, יש כוכבים שאפשר לזהות גם בעיר המוארת. כוכב הצפון למשל.

למעשה, דורות רבים של ימאים, נווטים ומגלי ארצות ניווטו בעזרתו. כיצד תוכלו גם אתם למצוא אותו? כוכב הצפון מנצנץ בקצה הזנב של "הדובה הקטנה" (זוהי קבוצת כוכבים, הקרויה גם "העגלה הקטנה"). הדובה הקטנה עצמה נדמית כמעין קערה עם ידית קצת עקומה. ובכל מקרה, שימו לב כי כוכב הצפון מצטיין ברמת בהירות בולטת יחסית לשאר הכוכבים שלצדו.

מסוקרנים? אתם מוזמנים להוריד לסמארטפון את אחת משפע אפליקציות זיהוי הכוכבים, כוונו את הטלפון לשמים ותקבלו הפתעות. פשוט היכנסו לחנות האפליקציות, הקישו Stars map וביחרו באחת מן האפשרויות.

 

הידעת?

כיום, יש לנו עודף של אור בשמי הלילה. האור הזה מאיר את השמים, והחוקרים מכנים תופעה זו בשם "זיהום אור".

העובדה שהלילה מואר הרבה יותר מבעבר, פוגעת במספר עצום של מיני בעלי חיים, בהם חרקים, מכרסמים, דו-חיים, יונקים ועוד. חשבו למשל מה עולה בגורלן ציפורים שהחלו לקנן בסתיו במקום באביב, כי זיהום האור בלבל אותן. או מה קורה לחיות קטנות שאמורות להסתתר בלילה החשוך מפני טורפיהן, ולפתע "מגלות" שהלילה אינו כה חשוך…