שיטור ימי יחידה מקבילה

מאת: רב-פקד ברק אילן אנטוני, מפקד יחידת שיטור ימי תל אביב 08/01/2020

פיקוח ואכיפה במחוז תל אביב

Screenshot_20191226-195146_WhatsApp
Screenshot_20191226-195146_WhatsApp

סיומו של העשור הוא הזדמנות מצוינת לספר על היחידה שלי, על השוטרים והמתנדבים המצוינים שמשרתים בה, ועל תהליכי שיתוף פעולה יוצאים מן הכלל עם היחידה הימית של רשות הטבע והגנים בפיקודו של יגאל בן ארי. יחידת שיטור ימי תל אביב מונה 14 שוטרים וכ-25 מתנדבים, כולם בפיקודי. היחידה ממונה על שטח עצום, מגבול חדרה בצפון עד גבול אשדוד בדרום – רצועת חוף באורך 64 ק"מ – ומחוף הים 12מייל מערבה לעומק הים. השליטה בשטח כה גדול לא הייתה אפשרית אילולא היו משרתים ביחידה שוטרים ומתנדבים מקצועיים ובעלי מוסר עבודה גבוה. אנשים אלו פועלים  באומץ רב, עד כדי סיכון חייהם, על מנת להציל חיי אדם, ועל כך הם ראויים להערכה רבה ואני גאה שאלה פקודיי.

לרשות השוטרים עומדים מספר כלים – ספינות, אופנועי ים ורכב שטח המסוגל להגיע לכל חוף – ובעזרתם השוטרים מטפלים במגוון רחב של אירועים: אכיפה, שמירה על הסדר הציבורי, חילוצים והצלות. בשנת 2019  השוטרים אכפו את החוק על עשרות עבריינים ולצד זה חילצו והצילו עשרות בני אדם וגם בעלי חיים שנקלעו למצוקה או נפגעו ונלקחו לשיקום.

במרכז הפעילות של היחידה אנו עוסקים בעיקר בשמירה על הסדר בגזרת הים ואכיפת החוק על עבריינים, בדגש על עבירות חוזרות ונשנות. האכיפה מתבצעת בעיקר באמצעות דוחות מנהליים של משרד התחבורה, וכמו כן עומד לרשותנו הליך פלילי הכולל פתיחת חקירה במקרים חריגים.

מאז נכנסתי לתפקידי לפני כשנתיים היחידה פועלת ביד חזקה נגד עבריינים שנרשמו להם דוחות קנס כבדים וחלקם אף הועמד לדין. עם זאת, לשמחתי מצאתי גם הרבה ימאים שהפגינו אזרחות וימאות טובה. גם דייגים רבים הבינו שמוטב לפעול במסגרת החוק, וכיום הם האוכלוסייה היותר ממושמעת שמקפידה על שמירת החוק. על כך מגיעה להם הערכה רבה.

מלבד עבודות השיטור קיימת ביחידה גם מסורת ארוכת שנים של אימוץ אוכלוסיות מיוחדות, ואנו רואים בפעילות ערכית זו ערך מוסף ליחידה ועושים אותה בתחושת שליחות גבוהה. פעילות זו מתבטאת בעיקר בהשתתפות בפרויקט ניידת המשאלות של משטרת ישראל, שבו מגשימים חלומות לילדים שהם חולים או במצוקה. במפגשים איתם אנו מנסים לתת תחושה טובה לילד או לילדה השואפים להיות "שוטר ליום אחד", ואטרקציה גדולה היא ביקור ביחידת שיטור ימי והפלגה בספינת המשטרה. גם את היחידה לנערים ונערות בסיכון אנו משתדלים לחשוף ככל שניתן לפעילותנו, וכל פעילות ערכית עם נוער היא מבורכת עבורנו.

לבסוף חשוב לי לציין שוב את שיתוף הפעולה היוצא מן הכלל עם היחידה הימית של רשות הטבע והגנים. זוהי יחידה שצומחת בימים אלו ממש ומתפתחת באופן ראוי להערכה. מצאתי שביחידה משרתים פקחים מקצועיים, שפועלים בשיקול דעת וברגישות רבה כלפי אזרחים. מסיבה זו קיבלנו החלטה  לסייע אלו לאלו, וכיום שיתוף הפעולה איתם הוא מן הטובים שיש בגזרתנו. המשמעות היא שאזרח או עבריין שיסרב לשתף פעולה עם הליך חוקי של פקח רשות הטבע והגנים יפגוש שוטר ימי בסופו של דבר, והשוטר ייאלץ לעכב אותו לחקירה ולפתיחת תיק פלילי. כמו כן לא נאפשר איומים או פגיעה בפקחים הפועלים במסגרת החוק ונפעל ביד חזקה נגד מאיימים.

לסיום אני רוצה להגיד תודה לשוטרים הימיים בכל הארץ, ובפרט לשוטרי ומתנדבי שיטור ימי תל אביב, לקהילת הימאים על גווניה, המפגינה ימאות ואזרחות טובה, ולכל הגורמים העובדים איתנו כתף אל כתף. בסופו של דבר טובת האזרח היא העומדת לנגד עינינו.

אני מאחל לכולם שנה אזרחית בטוחה ומהנה.

Barak Ilan Anthony

Superintendent – דרגת רב פקד

Commander of Tel-Aviv Marine Police

 

>>> למאמר באנגלית: Sea Police