נפתיה שיחנית

שם מדעי: Litophyton arboreum
שם באנגלית: Broccoli coral

נפתיה שיחנית
נפתיה שיחנית, איור: LOLIGO – SEE LIFE

מערכה: צורבים Cnidaria

מחלקה: אלמוגים Anthozoa

תת-מחלקה: שמונאים Octocorallia

סדרה: רפיונאים Alcyonacea

מצב שימור (IUCN): לא הוערך (NE)

תפוצה בישראל: ים סוף

 

רפיונאים הם סדרה של אלמוגים רכים בתת-מחלקת השמונאים. לאלמוגים אלו אין שלד חיצוני והם אינם תורמים לבניית השונית. לנפתיה שיחנית מראה המזכיר לעיתים צמח ומכאן שמה, שפירושו צמח סלע. גופה נתמך בלחץ המים הפנימי והוא המאפשר לה להתרחב או להתכווץ וכך לשנות את גודלה. גם מחטי שלד גירניות ברקמת האלמוג מסייעות בייצוב הגוף. נפתיה שיחנית מאכלסת ברקמתה אצות שיתופיות והן מסייעות לה לקבל חומרי תזונה. מכיוון שבאצות מתרחש תהליך פוטוסינתזה והן זקוקות לאור, טווח תפוצתן מוגבל לעומק רדוד יחסית, בדומה לאלמוגי האבן.

תזונה:

לנפתיה שיחנית שלוש דרכי הזנה: היא טורפת פלנקטון באמצעות זרועות ציד, שהיא פורסת בכל שעות היממה, היא קולטת חומרי הזנה מאצות שיתופיות והיא מקבלת חומר אורגני שמומס במים.

רבייה:

לנפתיה השיחנית שתי צורות רבייה, מינית ואל-מינית. ברבייה מינית תאי המין משוחררים למים בו-זמנית. לאחר ההפריה נוצרת פגית (לארווה) והיא יכולה לשחות מרחקים גדולים. מטרת הרבייה המינית היא הפצה והתיישבות על מצעים חדשים. ברבייה אל-מינית הפוליפים – היחידות הבסיסיות של האלמוג – מנצים או מתחלקים וייעודה הוא להגדיל את המושבה.

 

כל האלמוגים מוגנים.

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

מקורות:

  1. דפני, י. מפרץ אילת, מים סוף ועד סופו.
  2. לויה, יוסי. קליין, רמי. שוניות האלמוגים. הוצאת משרד הביטחון, אוניברסיטת תל אביב 1994