נקר סורי - Dendrocopus syriacus

04/02/2013

מניעת נזקים של יונקים ועופות לחקלאות

נקר סורי - צילם ליאור כסלו
נקר סורי - צילם ליאור כסלו

תיאור כללי

הנקר הסורי (Dendrocopus syriacus), המין היחיד בישראל ממשפחת הנקריים, נפוץ בצפון הארץ ובמרכזה. זהו עוף בגודל בינוני, בצבע שחור-לבן בעל צוואר חזק ומקור ארוך. הנקר הסורי הוא חיית בר מוגנת ואין לפגוע בה, או ללוכדה, ללא היתר מפורש בכתב מרשות הטבע והגנים.

תזונה והתנהגות

הנקר הסורי הוא עוף טריטוריאלי המקנן ולן בחורים בגזעיהם של עצים בוגרים, או מתים. הנקר ניזון בעיקר מחרקים שהוא שולף מגזעי עצים, אך גם מפירות, בעיקר אגוזים. סימן זיהוי אופייני הם קולות הנקישה שנשמעים כאשר הוא מנקר בעץ.

נזקים לחקלאות

  • ניקור צינורות השקיה העשויים פלסטיק.
  • ניקור פירות ואגוזים.

טיפולים למניעת נזקים

מיגון צינורות השקיה

האמצעי היעיל ביותר הוא הטמנת הצינורות בקרקע, או כיסויים ביריעות בד של "פלריג" או "פרלייט". תליית צינורות באוויר אינה יעילה נגד נקרים.
מידע נוסף קיים בחוברת "נזקי חיות בר לצינורות השקיה: אפיונים, בעלי חיים ופתרונות", בהוצאת רשות הטבע והגנים.

לכידה במלכודת

השיטה היעילה ביותר ללכידת נקרים היא באמצעות מלכודת קפיץ ללכידת עכברים שתולים על עץ ששם יש פעילות נקרים. מלכודת זו קוטלת את הנקר הנלכד.
שיטה זו דורשת מיומנות והתמדה. הצבת מלכודות בפתחי חורי קינון פעילים מגבירה את סיכויי הלכידה. יש סיכוי שנקרים אחרים מהסביבה יבואו להתגורר בחור ולכן מומלץ שלא לסתום את פתחו, אלא לנצל את המצב ללכידת נקרים נוספים בעתיד, במקרה הצורך.

אסור ללכוד או לדלל נקרים ללא היתר מפורש בכתב מרשות הטבע והגנים.

הרתעה

ניתן לתלות מעל לצינורות השקיה אמצעי הרתעה ויזואליים כגון תקליטורים, סרטים נוצצים (כגון סרט של קלטת וידאו), מראות קטנות ופחיות אלומיניום. חשוב להשתמש באמצעים האלה לסירוגין, כדי למנוע את הסתגלות הנקרים לחפצים אלה.
החוק בישראל קובע: ציד ולכידה של חיות בר היא פעולה המותרת בישראל רק לפקחי רשות הטבע והגנים, או למי שהוסמך לכך בכתב על ידי רשות הטבע והגנים.