סעיפנית

27/01/2019
סעיפנית Axinella polypoides
סעיפנית Axinella polypoides, איור: טוביה קורץ

מערכה: ספוגים Porifera
מחלקה: צורניים Demospongiae
משפחה: Axinellidae

שם מדעיAxinella polypoides

מצב שימור (IUCN): לא הוערך
תפוצה בישראל: הים התיכון

ספוגים נחשבים בעלי החיים הקדומים ביותר. הם חסרי חוליות ומקובעים למצע ואינם זזים. מערכות גופם אינן מפותחות, למשל אין להם מערכת עצבים או מערכת דם.

סעיפנית הוא שם כללי לספוגים מהסוג Axinella ובים התיכון קיימים כמה מינים. שלדם עשוי תחמוצת הצורן. המין Axinella polypoides נפוץ במערב האוקיינוס האטלנטי ובים תיכון. גובהו עד כ-40 ס"מ, צבעו צהוב חזק. מבנהו, כשמו, מסועף. הוא חי על מדפי סלע בעומק 20—100 מטרים ובמקומות שבהם יש זרמי מים.

תזונה:

כמו כל הספוגים גם הספוג סעיפנית מסנן את מזונו מהמים. בדופנות גופם יש פתחים רבים ודרכם הם שואבים מי ים, ובתוך גופם הם מסננים את החומרים שבמים – מחומר אורגני שמומס בהם עד לחלקיקים זעירים – ופולטים חזרה את מי הים המסוננים דרך פתח פליטה יחיד. בשל צורת התזונה של הספוגים הם נחשבים בעלי חיים חשובים ביותר לתהליכים מקשרים בין הקרקעית לגוף המים.

רבייה:

ספוגים מתרבים ברבייה מינית. הסעיפנית, כמו רוב הספוגים, הוא ספוג דו־מיני (חד־ביתי), כלומר ביכולתו לייצר גם תאי זרע וגם תאי ביצה. הוא אינו מייצר אותם באותו זמן אלא בזמנים שונים. ההפריה מתרחשת בתוך גוף הספוג –  תאי הזרע נשאבים לתוכו עם זרמי המים ומפרים את תאי הביצה.

 

כל המינים ממערכת הספוגים מוגנים

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

מקורות:

Bell, J.J. (2008). The functional roles of marine sponges. Estuar. Coast. Shelf Sci., 79(3), 341-353.

Comparri, M. (2016). The role of Mediterranean sponges in benthic–pelagic coupling processes: Aplysina aerophoba and Axinella polypoides case studies.  J. Exp. Mar. Biol. Ecol., 477, 57-68.

Wirtz, P., & Debelius, H. (2003). Mediterranean and Atlantic Invertebrate Guide. ConchBooks, Hackenheim, Germany.

Yahel, G., Sharp, J.H., Marie, D., Häse, C., & Genin, A. (2003). In situ feeding and element removal in the symbiont-bearing sponge Theonella swinhoei: Bulk DOC is the major source for carbon. Limnol. Oceanogr.,48(1), 2003, 141–149

SeaLifeBase

רוטמן, שבי. מדריך החי והצומח בים תיכון