תיעוד נדיר של הגחת שפרירית מתוך הנימפה

30/05/2021

כשטיימינג פוגש את אמא-אדמה! הגחת שפרירית מתוך הנימפה תועדה בכל שלביה על ידי פקח רשות הטבע והגנים, שקד בוחבוט.

שפרירית - צילם שקד בוחבוט פקח רטג
שפרירית - צילם שקד בוחבוט פקח רט"ג, שפרירית - צילם שקד בוחבוט פקח רט"ג

מרצדים מעל המים

״שקד בוחבוט פקח רשות הטבע והגנים: לא כל יום יוצא לך לזכות לתצפית בריאה של יצור טבע. אתמול זכיתי לצפות ולתעד הגחה של שפרירית מתוך נימפאה שנמשכה כ 45 דקות מחזה מרהיב. ״

סדרת השפיראים מזמנת לנו בארץ שתי תת סדרות שפיריות ושפריריות. בטיולים לאורך נחלים ומקווי מים אחרים ניתן להבדיל ביניהן בקלות. לשפיריות הכנפיים האחוריות רחבות מהקדמיות ובעת מנוחה הן מוחזקות בניצב לציר הגוף והעיניים שלהן מחוברות. לעומתן השפריריות מחזיקות את כנפיהן שוות הגודל מעל לציר הגוף ועיניהן נפרדות זו מזו. כמו בתמונה.

שפרירית – צילם שקד בוחבוט פקח רט"ג, שפרירית - צילם שקד בוחבוט פקח רט"ג

השפיראים מטילים את ביציהן במקווי מים וזחליהן עוברים מספר גלגולים בתוך המים שם הם טורפים יצורים אחרים. לקראת סוף הגלגול האחרון עולים הזחלים (נימפות) לאורך עלה מזדקר מהמים או לאורך קירות של בריכות. הם מסירים את הנשל האחרון ומותחים כנפים על ידי הזרמה של נוזלי הגוף לתוך העורקים העדינים הנראים כמו רשת חיזוק של הכנף. הבטן (ולא הזנב… יש רק לחוליתנים וכאן אנחנו עוסקים בחסרי חוליות), מתארכת גם היא.

שפרירית – צילם שקד בוחבוט פקח רט"ג, שפרירית - צילם שקד בוחבוט פקח רט"ג

בעונת החיזור החלה באביב ובקיץ ניתן לראות שפיריות ושפריריות עפות מחוברות ליד מקווי המים. הזכר מצמיד את בטנו לבטן נקבה בעודו אוחז בעורפה. למתבונן מהצד נראה המופע כמו לב מעופף. הנקבה מטילה ביצים לתוך המים תוך כדי מעוף כאשר היא מורידה את קצה הבטן לנגיע קלה במים.

שני המינים טורפים חרקים אחרים תוך כדי תעופה. שניהם גם מהווים מקור מזון עתיר חלבון חשוב למיני עופות שונים.

למזדמנים לנחלים ומקווי מים זורמים מזדמנת בעונה הקרובה מראה מרהיב של שפיריות ושפריריות עם האור המשתבר דרך כנפיהן השקופות והעדינות לריקוד הריצוד.

צפו בסרטון שצילם שקד בוחבוט:

קטגוריות