צורבן מסועף

מאת: נועה פיים

שם מדעי: Millepora dichotoma
שם באנגלית: Fire coral

צורבן מסועף
צורבן מסועף, איור: לוליגו Loligo

 

מחלקה: הידרתיים Hydrozoa

מצב שימור (IUCN): לא בסיכון (LC)

תפוצה בישראל: ים סוף

הצורבן המסועף נראה כמו אלמוג, אך הוא אינו אלמוג, אלא משתייך למחלקת ההידרתיים. הוא מכונה לעיתים גם "אלמוג אש" וצבעו כתום-בז'. שלד המושבות עשויות גיר והן יוצרות מבנים מורכבים של ענפים מסועפים. צורבן מסועף בנוי מזואידים, יחידות בסיסיות בעלי התמחות בתפקידים שונים: זואידים המתמחים בציד מצוידים בתאים צורבים והם מסודרים סביב זואיד מתמחה בתזונה, המקבל מהם את הטרף. רוב המושבות של הצורבן המסועף מצויות באזור השונית הרדודה מאוד, בעומק של 0.5-1 מ', ופונות אל הים הפתוח, אך ניתן למצוא את הצורבן עד לעומק של כ- 15 מ'.

תזונה

צורבן מסועף ניזון מפלנקטון אותו הוא צד באמצעות זרועות הציד הצורבות שלו. כמו כן, הוא מאכלס ברקמתו אצות שיתופיות ומקבל חומרי הזנה גם מהן.

רבייה

מחזור חייו של הצורבן מורכב ביותר. בעונת הרבייה משתחררים פרטים דמויי מדוזה לים מזואיד המתמחה ברבייה. הפרטים הללו משחררים תאי מין, ולאחר הפרייתם בגוף המים נוצרת פגית (לארווה). בשלב מסוים הפגית מתיישבת על המצע ומתפתחת בהדרגה למושבה שלמה של צורבן מסועף. במושבה יכולה להתקיים גם רבייה אל-מינית באמצעות פיצול.

 

כל הנבוביים, ובהם הצורבים, מוגנים.

 

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

מקורות:

  1. דפני, י. מפרץ אילת, מים סוף ועד סופו.
  2. Dubé, C. E. Life History of Millepora Hydrocorals: New Ecological and Evolutionary Perspectives from Population Genetic Approaches (Doctoral dissertation, Paris, EPHE) 2016.‏
  3. https://www.sealifebase.ca
    1. Obura, D.O., Fenner, D., Hoeksema, B.W., DeVantier, L. & Sheppard, C. 2014. Millepora dichotoma. The IUCN Red List of Threatened Species 2014: e.T133553A54282868. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2014-1.RLTS.T133553A54282868.en. Downloaded on 12 November 2020.