קהילה ימית ראש כרמל

מאת: מאיה חכמון-קדוש 24/03/2019

הקהילה הימית ראש כרמל היא קהילה של אוהבי ושומרי ים מחיפה והסביבה הפועלת לאימוץ השמורה הימית והגן הלאומי שקמונה ותמיכה בהרחבת השמורה הימית ראש כרמל. הקהילה, שקמה בתחילת שנת 2018, פועלת בשותפות ובתמיכת החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים.

קהילה ימית ראש כרמל.jpg
קהילה ימית ראש כרמל.jpg, קהילה ימית ראש כרמל - צילמה מאיה חכמון-קדוש. צילום רחפן דרור גלבוע.jpg

הקהילה הימית ראש כרמל היא חלק מרשת קהילות ים ארצית ”אנשי הים התיכון“, לה שותפים אוהבי הים בישראל, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים, צלול, מחמל"י, אקואושן ו-ANU, הפועלים יחד להרחבת השמורות הימיות בישראל.

ביום האוקיינוסים שחל בחודש יוני 2018 באו מאות אנשים להכיר את הטבע המופלא שמסתתר מתחת לפני הים בשמורת ים שקמונה. לחלק גדול מקהל המבקרים היה זה מפגש ראשון ומעורר פליאה עם החיים מתחת למים וכן עם שמורת שקמונה ואוצרותיה. חברי הקהילה הפעילו תחנות הסברה בנושאים שונים, בהם צבי ים, פסולת ימית, שמורות ימיות ומגוון ביולוגי.

ביום זה ציינו בדיוק חמישה חודשים להקמתה של הקהילה הימית ראש כרמל והיה מרגש לראות את העשייה הרבה שלנו בפרק זמן כה קצר.

העלנו למודעות את חשיבות השמורה הימית כשמורה ימית ייחודית והרווחנו תמיכה רחבה של הציבור לפעול למען הרחבת השמורה הימית ראש כרמל.

עוד כחלק מפעילויות הקהילה, התקיימו מפגשי העשרה בתחומים הנוגעים לים התיכון, לשמורות ימיות, למינים מוגנים ועוד. כמו כן, נערכו סיורים להכרת תל שקמונה, החוף הסלעי והסביבה שמתחת לפני המים.

במקביל נרתמה הקהילה לפעולות התנדבות שעלו מהשטח, בהן העתקת חבצלות חוף שנפגעו מהפיתוח של הטיילת בחיפה אל תוך שמורת שקמונה, איסוף זרעים של מחרוזת קשתית – צמח בסכנת הכחדה שנמצא במזרח השמורה עם סלילת שביל אופניים וניקיון הפסולת שנפלטה אל החוף לאחר סערה.

בהמשך התחלקו חברי הקהילה לקבוצות על פי תחומי העניין שלהם וכישוריהם: חלק מהם נרתמו להסברה (שניים מהם בנו מצגת והציגו אותה בבתי ספר, בצופי ים ועוד), חלק התמקדו במדע אזרחי (ניטור אצות) ואחרים פועלים למען הוספת בת גלים כחלק מאזור מוגן.

לצד סיוע לאכיפה באמצעות דיווחים שוטפים או לפי הצורך שעולה מהפקח הימי, נתקלת הקהילה גם בסיפורים מרגשים. לאחר שמישהי שמעה על הקהילה, היא השיבה אוסף של צדפים, חלק מהם נדירים, ובעקבות מקרה זה הושב אוסף נוסף. חברי הקהילה מיינו את הצדפים ולאחר התייעצות עם הפקח הימי ועם אקולוג המרחב, אף החזירו חלק מהם אל הים.

זאת ועוד, במסגרת התהליך לקידום הכרזתה של השמורה הימית ראש כרמל, מפגינים חברי הקהילה נוכחות מרשימה ומסייעת בוועדות.

להצטרפות לקהילה היכנסו לעמוד הקהילה בפייסבוק