שיחן שכיח

מאת: נועה פיים

שם מדעי: Stylophora pistillata
שם באנגלית: Smooth cauliflower coral

שיחן שכיח
שיחן שכיח, איור: לוליגו Loligo

מערכה: צורבים Cnidaria

מחלקה: אלמוגים Anthozoa

סדרה: אלמוגי אבן Scleractinia

מצב שימור (IUCN): בסיכון נמוך (NT)

תפוצה בישראל: ים סוף

שיחן שכיח משתייך לסדרת אלמוגי האבן. אלמוגים מסדרה זו בונים שלד גירני בתהליך גדילתם, ויש להם תרומה לבניית השונית והשפעה על צורתה. הפוליפים (היחידות הבסיסיות של האלמוגים) הם הרקמה החיה של האלמוג והם מסייעים בהשקעת הגיר. רוב אלמוגי האבן חיים בשיתוף עם אצות שנמצאות ברקמתם (זואוקסנתלות). אצות אלה מספקות להם חלק ניכר מתוצרי הפוטוסינתזה ומאיצות את קצב השקעת הגיר. לשיחן שכיח ענפים עגולים ומסתעפים היוצאים ממקור משותף. עובי הענפים משתנה לפי עומק המים והחשיפה של האלמוג לאור ולזרמים. הוא מופיע בצבעים מגוונים כמו ורוד, סגול וחום-צהבהב. קוטרו עד 50 סנטימטרים. הוא חי בעיקר במים רדודים בשונית באזורים חשופים להשפעת הגלים, עד עומק 35 מטרים.

תזונה

לשיחן השכיח זרועות ציד המכילות תאים צורבים, ובאמצעותן הוא טורף פלנקטון מתוך המים. חלק מהתזונה שלו מבוסס על חומרי הזנה המגיעים מהאצות השיתופיות שברקמתו. כמו כן, הוא מסוגל לקלוט חומר אורגני מהמים.

רבייה

תקופת הרבייה של אלמוגן שכיח ארוכה במיוחד – כשמונה חודשים. ההפריה וההתפתחות העוברית נעשים בגוף האלמוג. הפגיות (לארוות) משוחררות למים אחרי שהן מתפתחות, וזמן קצר לאחר מכן מתיישבות על המצע ועוברות גלגול (מטמורפוזה) לאלמוג ישיב.

 

כל הנבוביים, ובהם האלמוגים, מוגנים.

כל פגיעה בערכי הטבע המוגנים, כולל דיג וסחר, אסורה ומהווה עבירה פלילית שעונשה עד שלוש שנות מאסר!

נתקלתם בדייגים, בחנויות דגים או במסעדות שמגישות מינים מוגנים? ראיתם חיית בר במצוקה או פגיעה בערך טבע מוגן? אנא דווחו למוקד רשות הטבע והגנים, הפועל 24 שעות ביממה, בטלפון 3639*

מקורות:

  1. דפני, י. מפרץ אילת, מים סוף ועד סופו.
  2. לויה, י., קליין, ר. שוניות האלמוגים. הוצאת משרד הביטחון, אוניברסיטת תל אביב 1994.
  3. https://www.sealifebase.ca