שבוע אדם וים 2019

23.05.2019

ביום שישי ה-7.6 נחגוג את יום האוקיינוסים הבינלאומי בפסטיבל הים בחוף דור ונקרא יחד להקמת שמורות טבע ימיות למען הים התיכון. הצטרפו אלינו!

הזמנה לפסטיבל הים הבינלאומי - חוף דור - 7.6.png

חידון!  מה אתם יודעים על הסביבה הימית בישראל>

רשות הטבע והגנים תקיים גם השנה את "שבוע אדם וים" בסימן הכרזת שמורות טבע ימיות למען עתידו של היום התיכון.

"שבוע אדם וים" יצוין בין התאריכים 31 במאי עד 8 ביוני 2019. במהלך שבוע זה, שמצוין בכל שנה בסמוך ליום האוקיינוסים הבינלאומי (8.6) יתקיימו פעילויות התנדבות והסברה בקרב הציבור הרחב להעלאת המודעות לחשיבות הנושא.

פסטיבל הים, הפעילות המרכזית של השבוע, יתקיים בטיילת חוף דור ביום שישי, ה-7 ביוני 2019, בין השעות 10:00 ל-18:00.

"שבוע אדם וים" מצוין על ידי רשות הטבע והגנים במטרה להעלות את המודעות לחשיבות ההכרזה של השמורות הימיות בישראל למען עתידו של הים התיכון.

להקמת שמורות טבע ימיות בים התיכון חשיבות רבה – הגנה על ערכי הטבע הימי ואלפי סוגי החי והצומח הנמצאים בו, וכן על בעלי חיים ימיים גדולים כמו דולפינים וצבי ים שטווח המחיה שלהם רחב, שמירה על נוף פתוח ומרחב לפעילויות פנאי ונופש, דאגה לבריאות וניקיון המים שאנו כציבור מתרחצים בו, הרחבת אזורי הצלילה ושמירה על הקיימים, הגדלת כמות הדגה בשטחי הדיג ועוד.

על פי מחקרים מדעיים שנערכו בעולם, לשמורות טבע ימיות תרומה רבה להתחדשות הטבע הימי:

  • עליה ממוצעת של 446% במשקל כולל של עולם החי והצומח הימי
  • עליה ממוצעת של 166% בכמות בעלי החיים ליחידת שטח
  • עליה ממוצעת של 28% בגודל הגוף של חיות הים
  • עליה ממוצעת של 21% במגוון המינים של חיות הים

פרטים נוספים מופיעים בדף פסטיבל הים הבינלאומי 2019שיתקיים בחוף דור ב-07.06.19.

בשל כל אלו – חייבים להגדיל את אזורי שמורות הטבע בים התיכון!

בישראל רבע אחוז בלבד משטח המים הטריטוריאליים מוכרז כשמורת טבע. על מנת לספק הגנה משמעותית על החי והצומח בים, על מדינת ישראל להגדיל את שטחי שמורות הטבע להיקף של 20% משטח הים, בהתאם לתכנית לשמירת הים שמציעה רשות הטבע והגנים.

חזון שמורות טבע ימיות בים התיכון

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "על מנת לספק הגנה משמעותית על החי והצומח בים, על מדינת ישראל להגדיל את שטחי שמורות הטבע להיקף של 20% משטח הים. רשות הטבע והגנים, יזמה תכנית ומתווה ארוכי טווח שיאפשרו שמירה, הגנה והתמודדות מיטבית עם האיומים על ערכי החי והצומח בים. במהלך השנים הפעילות האנושית בים הובילה לצורך להגביר את המאמצים לשימור הסביבה הימית ולהכרה בחשיבות הקמת שמורות טבע ימיות בים התיכון במטרה להגן על ערכי הטבע הייחודיים שחיים בו מפני מגוון איומים, ביניהם: זיהום מי הים ממקורות יבשתיים, דייג יתר, קידוחי נפט וגז, שינויי אקלים ועוד. רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור הרחב ובני משפחותיהם להשתתף בפעילות הרשות גם השנה – למען עתידו של הים התיכון".

מאות מתנדבים, אנשי קהילות מקומיות והציבור הרחב יצטרפו לרשות הטבע והגנים במהלך השבוע לפעילות ההסברה בחופים. בין היתר ייקחו חלק מתנדבים מתכנית "מקומי בטבע", תכנית שבמסגרתה קבוצות של בני נוער, הגרות סמוך לגן לאומי / שמורת טבע נפגשות בשטח במהלך השנה, לומדים על ערכי הטבע, מקבלים כלים מקצועיים להעברת הידע הלאה

פסטיבל הים הבינלאומי יכלול תחנות הסברה והפעלה, משחקים, תחרות פיסול בחול, הרצאות, איפור גוף, סיורים, מנדלות על החוף, בניית רפסודות, קבלת פנים למשט החותרים למען הקמת שמורות טבע ימיות, הופעות ומוסיקה על שפת הים ועוד.

את יום השיא מובילה הרשות בשיתוף אנשי הים התיכון – הרשת הארצית של קהילות מקומיות הפועלת להקמת שמורות ימיות בים התיכון של ישראל, . מאחורי הרשת עומדים ארגוני הסביבה המרכזיים ביותר בישראל הפועלים למען שמירת הטבע והים: החברה להגנת הטבע, צלול, אקו-אושן, ומחמל"י. בנוסף, תקיים התאחדות הצלילה הישראלית צלילות ניקיון במעמקי הים בהשתתפות עשרות צוללים.

מקומי בטבע – בני נוער ומתנדבים למען שמורות טבע ימיות

לאורך השנה כולה, בני נוער מכל רחבי הארץ יוצאים אל השטח הסמוך לביתם ולוקחים חלק פעיל בשמירה על הטבע במסגרת תוכנית "מקומי בטבע", שמפעילה רשות הטבע והגנים. וכך, מתגבשות קבוצות בני נוער, הגרות בסמוך לגן לאומי או לשמורת טבע, נפגשות עם אנשי הרשות, יוצאות לטיולים לומדות על ערכי הטבע שבארצנו, עוברות הכשרה להדרכה בשטח והעברת הידע שהן צברו הלאה כיצד להדריך בשטח ולהעביר את הידע שלהן הלאה לאחרים.

בני הנוערמשתפים את הקהילה שלהם בחוויותיהם המרגשות ובניסיון שצברו בשטח ובדרך זו מעבירים את המסר המרכזי של תוכנית ההתנדבות – העלאת המודעות להתנהגות נכונה ושמירה על הטבע.

כל הקבוצות הפועלות כל השנה בעשרות שמורות וטבע בארץ, מוזמנות לקחת חלק בפעילות ארצית שמתקיימת פעם בשנה בשבוע האדם וים. מובילים את הפעילויות בחופי הים המיועדות למתרחצים בחופים ומטרתן להעלות את המודעות לחשיבות השמירה על הים וחשיבותן של שמורות הטבע הימיות בישראל.

הפעילות תתקיים בכ-10 חופים, מחוף בצת בצפון ועד לשמורת האלמוגים באילת.

הזמנה לחוף

בנוסף, בני הנוער מוזמנים להשתתף בפסטיבל הים הבינלאומי כהוקרה על פעילותם למען הטבע, פסטיבל שמובילה רשות הטבע והגנים יחד עם אנשי הים התיכון. . רשות הטבע והגנים תכשיר אותם לפעילות בפסטיבל ותעמיד לרשותם הסעות מאורגנות, מדריכים, חולצות ממותגות ועוד.

השנה, יצטרפו לבני הנוער גם קבוצות מתנדבים נוספות שעובדות עם רשות הטבע והגנים לאורך השנה – קבוצות נשים וקבוצות של משפחות ממספר ישובים, כך שצפויים להגיע לחופים מעל 650 מתנדבים (!).

מה עושים בחופים?

המתנדבים יגיעו למוקדים בחוף ויעבירו משחק חווייתי לנופשים בחוף להגברת המודעות לחשיבותן של שמורות טבע ימיות. הפעילות כוללת חידון למתרחצים בים, שנעשה באמצעות שבשבת צבעונית, שאלות מסקרנות והרבה חיוכים.