קהילת הצוללנים באילת

חניכי הקורסים  לצלילה באילת שומרים על האלמוגים

צלילות ניקיון באילת
צילם יורם חמו

שוניות האלמוגים ברצועת החוף האילתי הן  מוקד משיכה לצוללנים רבים, מהארץ ומחו"ל. כ- 10,000 איש  מגיעים מדי שנה לעיר הדרומית  כדי להשתתף בקורס צלילה ברצועת חוף אלמוג! במסגרת הקורסים  החניכים נחשפים ליופיו , חשיבותו ורגישותו של בית הגידול  הייחודי , בתקווה להעלאת המודעות האישית בעת צלילה מפגיעה בשונית ובכך להצטרף למאמץ המושקע  בשמירת משאב טבע מופלא זה.

הכשרה

חניכי הקורסים לצלילה עוברים הכשרה ע"י מדריכים מקצועיים במועדוני הצלילה. הכשרתם כוללת אימון טכני בעקרונות הצלילה ושימוש בציוד ואמצעים. צוות  הדרכה רשות הטבע והגנים פוגש את חלקם הגדול  להרצאות שמירת טבע, שמטרתן לסייע להם לצלול מבלי לגרום לנזק בלתי הפיך לשונית האלמוגים.

המפגש עם חניכי הקורסים בנושאי טבע וכללי התנהגות בשמורות טבע , מועבר  ע"י מדריכי רט"ג ממרכז חינוך והסברה אילת.  הצוללנים נחשפים להסבר על שונית האלמוגים הטרופית הייחודית לאזורנו ועד כמה היא עשירה ומגוונת במאות מיני בעלי חיים.  לקשר בין מפרץ אילת וים סוף לאוקיינוס ההודי.

מטרה

המטרה היא שינוי התנהגות מתוך ידע והבנה: הימנעות  מנגיעה באלמוגים ושבירתם, הימנעות  מהרחפת חול ועמידה על השונית או הקרקע החולית באזור השונית, הימנעות מהאכלת דגים ומהטרדת בעלי חיים בנגיעה או בצילום תת ימי.

מועדוני הצלילה

התכנית מתאפשרת הודות לשותפות האמיצה של רט"ג  עם  מועדוני הצלילה. הם מחייבים את  החניכים להגיע להרצאות ואף דואגים להיסעים עבורם. בנוסף, הם דואגים לתלות כרזות שהרט"ג מספקת להם להגברת המודעות לצלילה ידידותית לסביבה, ועדכונים.

מועדוני הצלילה הם שותפים של רט"ג בשמירה על שוניות האלמוגים באילת , היותם מכפלת כח לפקחי הרט"ג באיסוף מידע בעומק המים ובחוף. הנחלת הידע בקורס ובעת  הצלילה מקדמים את השמירה על השוניות.

מדריכי הצלילה

נמצאים באופן שוטף במים, ופוגשים את עשרות אלפי החניכים באופן יומיומי. לכן הקשר אתם חשוב במיוחד. מדי פעם הם מצטרפים למפגשים עם חניכי הקורסים לצלילה. לא אחת מתקיימים מפגשים עם צוות הפיקוח וההדרכה בשמורת טבע חוף אלמוג, על מנת לרענן את הנהלים בנושא צלילה ושמירת טבע, וכן לבקש את ערנותם  למפגעים.