התערוכה הסתיימה - תערוכת 'ליבה' של להקת המחול ורטיגו בבית גוברין

28/04/2022

 תערוכת וידיאו ארט של להקת מחול ורטיגו שנוצרה במיוחד למערות בית גוברין.

הדמיה -  דורית טלפז
הדמיה - דורית טלפז, הדמיה - דורית טלפז

 

התערוכה הסתיימה. מוזמנים להירשם לתערוכה החדשה שנפתחה  לפרטים והרשמה לחצו כאן

 

בלב המערה  מתאפשרת הקשבה ללב, לפעימת כדור הארץ, ובמקום הקסום הזה פועמת היצירה "ליבה",

להרשמה לחצו כאן >>

ליבה – להקת המחול ורטיגו

גלריית מערות הפעמון בגן לאומי בית גוברין גאה להציג את התערוכה "ליבה" – להקת המחול ורטיגו

בערב, בחלליה יוצאי הדופן של מערת הפעמון, מציגה להקת המחול ורטיגו תערוכת וידיאו ארט המוקרנת על קירות המערה. בתערוכה מוצגים קטעים שנלקחו מעבודת הלהקה, לוקטו וחוברו במיוחד עבור המערה שנוצרה בחציבה על ידי תושביו הקדומים של המקום.

התערוכה והאתר מתחברים לתנועה של נעה ורטהיים, הכוריאוגרפית והמנהלת האומנותית של הלהקה, הקשורה באופן עמוק לטבע ולסביבה. בכניסה למערת הפעמון מתאפשרת הקשבה ללב, לפעימת כדור הארץ. עם רדת החשכה החושים מתחדדים והיצירה "ליבה" פועמת – בלב המערה. מתוך החיבור בין המערה לתנועה, נולדה יצירה חדשה שנשזרת בתוך תנועת המבקרים מייד עם כניסתם לתערוכה; יצירת מחול רב ממדית המקיפה אותם מכל עבר באמצעות הקרנות ענק על הקירות והפינות הנסתרות ואשר בתנועתה מרחיבה את גבולות המערה וחוזרת לתוך רחם טבעי ראשוני שממנו התהוותה.

"ליבה" נוצרה מתוך יצירותיה של נעה ורטהיים ללהקת המחול ורטיגו ונשזרה לעבודות וידיאו ארט פיוטיות, הרוקדות בקו התפר שבין החומר (קירות המערה וגוף הרקדנים) לרוח (האור המוקרן והיצירה). הווידיאו ארט נוצר על ידי הצלם אלעד דבי והעורך גל קציר והוא כולל קטעים מעבודותיה של הלהקה לאורך כל השנים ובהן "פרדס", "לילא", "ימה", "סילויה" ו"לידת הפניקס". אוצרת התערוכה: דורית טלפז.

התערוכה תוצג עד 14 ביולי 2022.

היכן: בגן לאומי בית גוברין – מתחם מערות הפעמון
מתי:  בימים חמישי ושבת בשעות 19:30–22:00. כניסה אחרונה לתערוכה בשעה 21:00.
הדרכות על מערת הפעמון, בשעות 19:00, 20:00, 21:00. משך ההדרכה כחצי שעה.
ביום העצמאות 5.5 התערוכה סגורה.

הרשמה:

  • הביקור יתאפשר במתחם מערות הפעמון בלבד.
  • ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.
  •  יש להירשם לביקור בגלריה בנפרד בשעות 19:00–22:00

ליבה – ורטיגו, צילום: דור פזואלו

אודות להקת המחול:

ורטיגו – השראה אומנותית וסביבתית

להקת המחול ורטיגו יוצרת אמנות עכשווית בעלת נגיעה חברתית וקהילתית חזקה הבאה לקרב בין אנשים באמצעות שפת הגוף הרבה מעבר לגבולות המחול. תנועה המבקשת לעורר השראה אמנותית וסביבתית ולעודד מעורבות מתוך תחושת אחריות. מאז הקמתה,  בשנת 1992  על-ידי בני הזוג נעה ורטהיים ועדי שעל, מציגה הלהקה רפרטואר עשיר ומגוון של יצירת מקור הזוכה להערכה רבה בקרב אנשי המקצוע והקהל הרחב בארץ ובעולם.

"המחול הוא המחולל, ראשיתו של משהו חדש ומרגש, רעיון של יצירה מקורית אשר גדל, מצמיח ענפים ומתפתח למהות אשר פורצת את גבולותיו. מהות אשר מגלמת בתוכה את העבר, ההווה והעתיד. תנועה אינסופית שיכולה להתחיל מכל מקום ומכל אחד או אחת, למצוא את דרכה ולתפוס צורה גשמית או רוחנית – מקום להיות בו ולהשתייך אליו, תרבות שאפשר לחקור ולקחת בה חלק, הזדמנות ללמוד וללמד, ליזום, לאלתר, להגדיר ולחלוק עם אחרים. המחול הוא דרך חיים. בתנועה."  נעה ורטהיים ועדי שעל.

עוד על להקת ורטיגו באתר:  /https://vertigo.org.il

ליבה – ורטיגו, צילום: דור פזואלו

גן לאומי בית גוברין-מרשה – אתר מורשת עולמית

גן לאומי בית גוברין-מרשה הוא לב לבה של "ארץ אלף המערות". הגן מציג פלא אדריכלי קדום – אינספור חללים, מערות טבעיות ומערות שנחצבו בידי אדם ונועדו למגוון רחב של שימושים, החל מגידול יונים, דרך איחסון ומגורים וכלה בקבורה . בשנת 1989 הוכרז השטח כגן לאומי על מנת לשמר את שרידיה המרשימים של העיר מרשה ושימור החורש הטבעי.  בזכות המורשת העשירה ושלל המערות, הוכרז הגן הלאומי על ידי  ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.  כפי שהוגדר בעת ההכרזה ב-2014 – ״האתר בעל ערך בין לאומי יוצא דופן בהיבט התרבותי, האנושי וערכי הסביבה לשימור לטובת האנושות כולה״.  הכללתו של  'גן לאומי בית גוברין – מערות מרשה' ברשימה העולמית היוקרתית של האתרים הנבחרים והחשובים ביותר בעולם ממצבת את ישראל כגשר בין תרבויות עתיקות וכמוקד חשוב לשימור המורשת העולמית, תוך חיבור ייחודי של העבר להווה. מסלול הביקור באתר מזמן חוויה יוצאת דופן והצצה לפלא של ערכי טבע, נוף  ומורשת האדם לאורך התקופות.

הדמיה – דורית טלפז, הדמיה - דורית טלפז

הגלרייה במערת הפעמון

כבר בתקופות קדומות, זיהו תושבי השפלה את מאפייני המסלע שבסביבתם. המערות זכו לשם מערות הפעמון הודות לצורתן שהיא תוצר של אופן החציבה. החוצבים פערו פתח קטן בשכבה העליונה הקשה משהגיעו אל השכבה הרכה, חצבו בה בהרחבה באמצעות איזמלי ברזל שהותירו את סימני החציבה האלכסוניים הניכרים בקירות המערה. בחומר החציבה השתמשו לבנייה והחללים האדירים שנותרו שימשו בעיקר לאיחסון אך גם לבתי מלאכה ולבורות מים מטויחים.

באוגוסט 2020, מתחם מערות הפעמון הדרומיות, הפך לחלל תצוגת חוץ יוצאת דופן המציג עבודות וידאו-ארט ופיסול. מסלול הטיול הוכשר והוסדר לכניסת מבקרים אחרי שנים רבות שלא אושרה כניסה למערות, השביל הואר בתאורה ממוקדת, בעוצמה ובגוון המונעים זיהום אור ופגיעה בסביבה הטבעית. "התערוכה צורות אנוש" היתה הראשונה להתארח במערת הפעמון וזכתה לסיקור בינלאומי נרחב  והוותה השראה לתערוכות נוספות בעתיד. האומנות העכשווית בחומר משתלבת באופן טבעי  בתוצרי אומנות החציבה ומציגה יצירה משותפת של האדם בעבר ובהווה.

ליבה - ורטיגו. צילום: דור פזואלו

 

המלצה שלנו:

התחילו את החוויה בפיקניק ברוח המקום בשעות הנעימות

גן לאומי בית גוברין ידוע בשטחי החקלאות ובעצי הבוסתן שבו: עצי זית, רימון, תאנה, חרוב, גפנים וגם שדות חיטה – מקום מושלם לארוחת ערב בטבע.

הגיעו בשעה 18:00 – הביאו אתכם יין, גבינות, זיתים, לחם טוב, פירות וירקות, פרסו מפה על שולחן ותיהנו מנוף עצי החרוב, האלה ושיחי הצבר שעוטפים את פינת הפיקניק היפה.

קנחו בסיור מודרך קצר במערות הפעמון הדרומיות בשעה 19:00 או ב20:00  והמשיכו עצמאית אל הדובדבן שבקצפת, ביקור בתערוכת "ליבה" שבמערות הצפוניות.

הסיורים הם חלק מפרויקט ההדרכות של משרד התיירות במטרה לסייע למורי הדרך בארץ.

שימו לב:

  • אין תאורה במתחם הפיקניק, יש להגיע עד 19:00
  • יש להירשם מראש במערכת ההזמנות לתערוכה ליבה.
  • מתחם הפיקניק פתוח בשעות הערב רק בימים חמישי ושבת בהם מוצגת התערוכה במערת הפעמון

(בשאר הימים, האתר נסגר בשעה 17:00)

 

 

גני שמורה קשורים