ליבה - להקת המחול ורטיגו

04.08.2021

 תערוכת וידיאו ארט של להקת מחול ורטיגו שנוצרה במיוחד למערות בית גוברין.

הדמיה -  דורית טלפז הדמיה - דורית טלפז

בלב המערה  מתאפשרת הקשבה ללב, לפעימת כדור הארץ, ובמקום הקסום הזה פועמת היצירה "ליבה",

אוגוסט- אוקטובר 2021
מערת הפעמון בגן הלאומי בית גוברין-מרשה

להרשמה לחצו כאן >>

רוצים להרחיב את החוויה עם פעילות והדרכה?

מסדרים לכם את הקיץ בבית גוברין – ממערות בשעות החמות, לקרבות גלדיאטורים והדרכה בשעות הנעימות. מתחם עיר בני החורין – יישאר פתוח לביקור עד 19:30 בימים חמישי ושבת לטיול, הדרכה ומשחק.

כשמתחם המערות בבית גוברין נסגר לביקור, אתם מוזמנים להמשיך את החוויה בטיול, במשחק חוויתי ובהדרכה קצרה במתחם עיר בני החורין. עם כניסתכם אל העיר הרומית אלוותרופוליס, תפגשו את מורי הדרך שייקחו אתכם למסע חזרה בזמן. תוכלו ללכת בין קימרונותיו הקרירים של האמפיתיאטרון ולדמיין שאתם צועדים למופע גלדיאטורים מותח, להאזין למיצג הקולי המדמה קרבות גלדיאטרוים בזירה ולהריע למנצח כמו בעבר. תוכלו גם להתרשם ממערך שילוט צבעוני וחווייתי לכל המשפחה ברוח התקופות השונות באתר וגם לשחק במשחק "בורחים אל העבר": משחק קבוצתי מעולמות התוכן של מרחבי הבריחה, בו תוכלו לגלות את העיר דרך משחק חידות מלהיב ומאתגר. משימותיו ישגרו אתכם לכל עבר – לפינות גלויות ונסתרות בין העתיקות, בתוך האמפיתאטרון ותחת מושביו וליד הכנסייה ובדרך אליה. כדי לפתור את החידות תצטרכו לחפש, לחשב, לספור ולחדד את החושים.

את המשחק ניתן לקבל ללא תשלום בקופת האתר – עד השעה 18:00 ההדרכות יתקיימו בשעות 17:30, 18:30 והמיצג הקולי יושמע בשעות: 18:00 ו – 19:00
היכן: גן לאומי בית גוברין מתחם עיר בני החורין (העיר הצפונית)
מתי: יום חמישי ושבת באוגוסט: 5/8; 7/8; 12/8;14/8; 19/8; 21/8; 26/8; 28/8;
בשעות : 16:00 – 19:30, באוגוסט. כניסה אחרונה בשעה 18:00.
ההדרכות יתקיימו בשעות : 17:30, 18:30 והמיצג הקולי יושמע בשעות: 18:00, 19:00

גלריית מערות הפעמון בגן לאומי בית גוברין גאה להציג תערוכה החדשה:

ליבה – להקת המחול ורטיגו

בחלליה יוצאי הדופן של מערת הפעמון בגן לאומי בית גוברין-מרשה, מציגה להקת המחול ורטיגו תערוכת וידאו ארט המוקרנת על קירות המערה.  בתערוכה קטעים שנלקחו מעבודת הלהקה, לוקטו וחוברו במיוחד עבור המערה שנוצרה בחציבה על ידי תושביו הקדומים של המקום.

התערוכה והאתר מתחברים לתנועה של נעה ורטהיים הכוריאוגרפית והמנהלת האמנותית של הלהקה, הקשורה באופן עמוק לטבע ולסביבה:  בכניסה למערת הפעמון, מתאפשרת הקשבה ללב, לפעימת כדור הארץ, ועם רדת החשכה החושים מתחדדים והיצירה 'ליבה' פועמת – בלב המערה. מתוך החיבור בין המערה לתנועה, נולדה יצירה חדשה שנשזרת בתוך תנועת המבקרים מיד עם כניסתם לתערוכה; יצירת מחול רב ממדית המקיפה אותם מכל עבר באמצעות הקרנות ענק על הקירות והפינות הנסתרות ואשר בתנועתה מרחיבה את גבולות המערה וחוזרת לתוך רחם טבעי ראשוני ממנו התהוותה.

ליבה, נוצרה מתוך יצירותיה של נעה ורטהיים ללהקת המחול ורטיגו ונשזרה לעבודות וידאו ארט פיוטיות, הרוקדות בקו התפר שבין החומר (קירות המערה וגוף הרקדנים) לרוח (האור המוקרן והיצירה). הוידיאו ארט נוצר על ידי הצלם אלעד דבי והעורך גל קציר והוא כולל קטעים מעבודותיה של הלהקה לאורך כל השנים ובהן: פרדס, לילא, ימה, סילויה ולידת הפניקס. אוצרת התערוכה: דורית טלפז.
היכן: בגן לאומי בית גוברין מתחם מערות הפעמון
מתי: בכל אוגוסט בימים שלישי, רביעי, חמישי ושבת. בשעות: 19:00 – 22:00 , כניסה אחרונה לתערוכה בשעה 21:00. חוץ מ25.8.

הרשמה:

  • התערוכה תוצג עד אוקטובר 2021.
  • הטיול בשעות החשכה יתאפשר במתחם מערות הפעמון בלבד.
  • ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה אתר. חינם למנויי מטמון.
  •  יש להירשם לשעות 19:00 – 22:00

 


Searching Availability…


צילום: דור פזואלו

אודות להקת המחול:

ורטיגו – השראה אומנותית וסביבתית

להקת המחול ורטיגו יוצרת אמנות עכשווית בעלת נגיעה חברתית וקהילתית חזקה הבאה לקרב בין אנשים באמצעות שפת הגוף הרבה מעבר לגבולות המחול. תנועה המבקשת לעורר השראה אמנותית וסביבתית ולעודד מעורבות מתוך תחושת אחריות. מאז הקמתה,  בשנת 1992  על-ידי בני הזוג נעה ורטהיים ועדי שעל, מציגה הלהקה רפרטואר עשיר ומגוון של יצירת מקור הזוכה להערכה רבה בקרב אנשי המקצוע והקהל הרחב בארץ ובעולם.

"המחול הוא המחולל, ראשיתו של משהו חדש ומרגש, רעיון של יצירה מקורית אשר גדל, מצמיח ענפים ומתפתח למהות אשר פורצת את גבולותיו. מהות אשר מגלמת בתוכה את העבר, ההווה והעתיד. תנועה אינסופית שיכולה להתחיל מכל מקום ומכל אחד או אחת, למצוא את דרכה ולתפוס צורה גשמית או רוחנית – מקום להיות בו ולהשתייך אליו, תרבות שאפשר לחקור ולקחת בה חלק, הזדמנות ללמוד וללמד, ליזום, לאלתר, להגדיר ולחלוק עם אחרים. המחול הוא דרך חיים. בתנועה."  נעה ורטהיים ועדי שעל.

עוד על להקת ורטיגו באתר:  /https://vertigo.org.il

צילום: דור פזואלו

גן לאומי בית גוברין-מרשה – אתר מורשת עולמית

גן לאומי בית גוברין-מרשה הוא לב לבה של "ארץ אלף המערות". הגן מציג פלא אדריכלי קדום – אינספור חללים, מערות טבעיות ומערות שנחצבו בידי אדם ונועדו למגוון רחב של שימושים, החל מגידול יונים, דרך איחסון ומגורים וכלה בקבורה . בשנת 1989 הוכרז השטח כגן לאומי על מנת לשמר את שרידיה המרשימים של העיר מרשה ושימור החורש הטבעי.  בזכות המורשת העשירה ושלל המערות, הוכרז הגן הלאומי על ידי  ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.  כפי שהוגדר בעת ההכרזה ב-2014 – ״האתר בעל ערך בין לאומי יוצא דופן בהיבט התרבותי, האנושי וערכי הסביבה לשימור לטובת האנושות כולה״.  הכללתו של  'גן לאומי בית גוברין – מערות מרשה' ברשימה העולמית היוקרתית של האתרים הנבחרים והחשובים ביותר בעולם ממצבת את ישראל כגשר בין תרבויות עתיקות וכמוקד חשוב לשימור המורשת העולמית, תוך חיבור ייחודי של העבר להווה. מסלול הביקור באתר מזמן חוויה יוצאת דופן והצצה לפלא של ערכי טבע, נוף  ומורשת האדם לאורך התקופות.

הדמיה – דורית טלפז

הגלרייה במערת הפעמון

כבר בתקופות קדומות, זיהו תושבי השפלה את מאפייני המסלע שבסביבתם. המערות זכו לשם מערות הפעמון הודות לצורתן שהיא תוצר של אופן החציבה. החוצבים פערו פתח קטן בשכבה העליונה הקשה משהגיעו אל השכבה הרכה, חצבו בה בהרחבה באמצעות איזמלי ברזל שהותירו את סימני החציבה האלכסוניים הניכרים בקירות המערה. בחומר החציבה השתמשו לבנייה והחללים האדירים שנותרו שימשו בעיקר לאיחסון אך גם לבתי מלאכה ולבורות מים מטויחים.

באוגוסט 2020, מתחם מערות הפעמון הדרומיות, הפך לחלל תצוגת חוץ יוצאת דופן המציג עבודות וידאו-ארט ופיסול. מסלול הטיול הוכשר והוסדר לכניסת מבקרים אחרי שנים רבות שלא אושרה כניסה למערות, השביל הואר בתאורה ממוקדת, בעוצמה ובגוון המונעים זיהום אור ופגיעה בסביבה הטבעית. "התערוכה צורות אנוש" היתה הראשונה להתארח במערת הפעמון וזכתה לסיקור בינלאומי נרחב  והוותה השראה לתערוכות נוספות בעתיד. האומנות העכשווית בחומר משתלבת באופן טבעי  בתוצרי אומנות החציבה ומציגה יצירה משותפת של האדם בעבר ובהווה.

צילום: דור פזואלו