קהילה בשרון

גן לאומי חוף השרון משמר בתי גידול ייחודיים שהולכים ונעלמים מנוף ארצנו. בשמירה על השטח, ובמתן שירות למטיילים הרבים המגיעים אליו, שותפים בני נוער ומבוגרים מהקהילה הסמוכה.

חוף השרון
חוף השרון, חוף השרון

גן לאומי חוף השרון

גן לאומי חוף השרון הינו חלק מהמסדרון האקולוגי המערבי, המשמר בתי גידול ייחודיים שהולכים ונעלמים מנוף ארצנו. בהן רכס הכורכר, אדמות החמרה, דיונות חול ועוד. בתי גידול אלו מאופיינים בצומח ייחודי, כמו  אירוס הארגמן, חומעת האווירון  וחבצלת החוף ובעלי חיים כגון צבאים, קיפודי חולות,  וכד'.

את גן לאומי חוף השרון עוטפים כמה ישובים הלוקחים חלק פעיל בשמירה על השטח:

 נעורי קיבוץ שפיים

החל משנת 2001 הנערים של קיבוץ שפיים פעילים בחלק המרכזי של הגן, המוסדר לרווחת המבקרים. הם דואגים לניקיון באופן קבוע, מאיישים עמדות מידע ופריחה, עוקרים מיני צומח פולשים בהנחיית הפקח האזורי ושותפים בסקרים למשל: סקר עטלפים, סקר זיהום אור ועוד.

נעורי קיבוץ געש

קבוצת הנעורים של קיבוץ געש החלה בתכנית מנהיגות במסגרתה בני הנוער לומדים על הערכי הטבע והמורשת שבגן, הם שותפים בעקירת מיני צומח פולשים ואיוש עמדות מידע ופריחה בחלק הצפוני של הגן הלאומי הסמוך לקיבוץ שלהם.

בשביל הטבע בחוף השרון

קבוצת מתנדבים הפועלת בשיתוף בין רשות הטבע והגנים ומועצה אזורית חוף השרון. במסגרת ההכשרה של הקבוצה התקיימו מפגשים עם  אנשי מקצוע מהאזור, בהם פקח אזורי, האקולוג מחוזי להעמקת ההכרה של ערכי הטבע והאיומים עליהם. מאז, הם יוזמים ניקיון באופן עצמאי, לוקחים חלק במשימות על פי צורך וקריאה של צוות הרשות במרחב וכמובן עומדים בקשר עם פקח  לדיווח על מפגעים.

אתי נפרין, רכזת קהילה במרחב שרון מספרת על רגע משמעותי:

"בחג פורים, בשבת, נערכה בקיבוץ שפיים עדלאידע. היה זה אחד מימי השבת שהם היו צריכים לאייש עמדת פריחה בגן הלאומי. המדריכה שלהם, הלל , התקשרה ואמרה שכנראה בני הנוער לא יגיעו הפעם לאייש את העמדה. למחרת,  התקשרה שוב ואמרה שהמתנדבים לא מוכנים לוותר על המשימה! הם מתכוונים להגיע ולאייש את עמדת הפריחה בגן לאומי חוף השרון  גם בשבת של פורים. המדריכה גם ציינה כי בני הנוער מחוברים לחשיבות הפעולות הנעשות בשטח בתחום ההסברה לקהל הרחב ולוקחים אחריות אישית. זה היה רגע של נחת שהוכיח לי את החיבור שלהם לשטח והבנת החשיבות לשמירתו".

 

תגיות

קטגוריות

גני שמורה קשורים