אורחים מעופפים בארבל: ציפורי המצוקים מגיעים לבקר

16.11.2014

בימי החורף, מומלץ להגיע אל שמורת הטבע וגן לאומי ארבל עם משקפת, מגדיר ציפורים ומעט סבלנות... הסיבה: במצוקי הארבל הנישאים והתלולים נצפים פעמים רבות בחורף שני בעלי כנף מסקרנים, חובבי מצוקים מושבעים: הכתלי והצוקית הבודדת.

צוקית בודדת בגן לאומי ושמורת טבע ארבל - צילום דותן רותם צוקית בודדת בגן לאומי ושמורת טבע ארבל - צילום דותן רותם

כתלי – ששמו המדעי הוא Tichodroma muraria – מעיד על בית הגידול שבו הוא מקנן. הכתלי נדיר למדי במצוקי הארבל, ופרטים בודדים נצפים כאן בימות החורף כל כמה שנים.

מצוקי הארבל הייחודיים, היוצרים רצף של מצוקים זקופים המשתרעים על פני שטח נרחב יחסית, מושכים אליהם את הציפור היפה הזו, שתחומי תפוצתה הם דרום אירופה וטורקיה. רגליו של הכתלי מתאימות לאחיזת הסלעים ולתנועה מהירה לאורך המצוקים, הנראית כזחילה.
טופריו ארוכות למדי ובקצותיהן טופרים חדים וישרים המאפשרים לו לאחוז בסלעים בצורה טובה. עבור חובבי צפרות, זיהויו בשטח של הכתלי אינו משימה פשוטה: מאחר שצבעיו בעיקר אפור ושחור, הוא מסווה היטב בעת שהוא נע בצמוד למצוק. רק בעת שהוא מתעופף מלאכת הזיהוי קלה יותר, בעיקר בזכות הצבעים הנוספים שנגלים בעת שהוא פורש כנפיים – שחור, לבן ואדום. כנפי הכתלי מתהדרות גם במבנה עגול ורחב.

צוקית בודדת

ציפור נוספת, קולנית הרבה יותר, הנוטה לבקר לאחרונה בארבל, היא צוקית בודדת.
ציפור שיר זו מתהדרת בצבע כחול-אפרפר בזכרים וחום ואפור בנקבות. אף היא חובבת מצוקים מושבעת, אם כי שכיחה הרבה יותר באזורנו, מזדמנת למצוקי הארבל מעת לעת ואף מקננת בהם בגומחות סלע.
שמה ניתן לה על שום חיבתה למצוקים ועל שום מנהגה לנוע בגפה תוך שמירה על טריטוריה. אף שמה המדעי, Monticola solitarius מבטא את החיים לבד. הצוקית משתייכת למשפחת הקיכליים, וניזונה מפרוקי רגליים, מזוחלים קטנים ומזרעים.