איסור על עישון ואיסור הכנסת כלים חד-פעמיים לגנים הלאומיים בישראל

01/06/2022

למה רק יום ללא עישון? ללא עישון – כל השנה בגנים הלאומיים של ישראל: השרה להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים מפרסמים להערות הציבור כללים מעודכנים, שיכללו איסור על עישון ואיסור הכנסת כלים חד-פעמיים לגנים הלאומיים בישראל

דניאל הייטנר ריכטמן, רשות הטבע והגנים

דוברות המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים:

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "העישון מזיק, פוגע בבריאות ועלול להוביל לתמותה. בנוסף, הוא מזיק לסביבה. הכללים החדשים נועדו לשמור על הגנים הלאומיים שלנו נקיים מפסולת חד פעמית ומבדלי סיגריות, וכן על בריאות הנופשים והמבלים באתרים. אנחנו ממשיכים במגמה החיובית ועוברים לכלים רב-פעמיים – עכשיו גם בגנים הלאומיים של רשות הטבע והגנים"

השרה להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים מפרסמים להערות הציבור טיוטת כללים חדשים שיקבעו סדרים והתנהגות בגנים לאומיים בנושאים שונים ובהם עישון וכן כלים חד-פעמיים. הטיוטה מתפרסמת היום (ג'), שהוא גם יום ללא עישון של ארגון הבריאות העולמי.

במסגרת טיוטת הכללים החדשים לגנים הלאומיים, מוצעות הוראות חדשות וכן עדכון של הוראות קיימות, הכוללות בין היתר, איסור על הכנסת כלים חד-פעמיים; איסור על עישון, אלא במקום שסומן על ידי הרשות כמיועד לכך; איסור על הבערת אש; איסור על השלכת פסולת, אלא במכלי אצירה המיועדים לכך וכן הוראות להצבת שילוט בשלוש שפות לפחות – עברית, ערבית ואנגלית.

הסמכות לקבוע את הכללים החדשים הנוגעים לקביעת ההסדרים להתנהגות המבקרים בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים, נתונה למליאת רשות הטבע והגנים, באישור השרה להגנת הסביבה.

חוק עזר לגנים לאומיים חוקק בשנת 1967 ומאז עבר שינויים ותיקונים קלים מספר פעמים ובהתאם לשינוי ההתנהגות והנורמות בציבור. השינויים שחלו בתרבות הטיול והנופש בחיק בטבע בקרב הציבור הישראלי, כגון הפרעה בגן על ידי שימוש בטיסנים וכלי רחיפה אחרים, אינן מקבלות מענה בחוק העזר הקיים. על כן, עלה הצורך להסדיר הגבלות, איסורים, הוראות והיתרים נוספים.

הכללים המוצעים נועדו לתת מענה לכלל הגנים הלאומיים, לעדכן אותם ולקבוע הוראות חדשות הדרושות להתמודדות עם צורכי הגנים הלאומיים ושמירתם. בהתאם לתפקידי הרשות, הכללים המוצעים שואפים לאפשר שמירה על ערכי הטבע והמורשת המצויים בגנים במקביל לבריאות הנופשים, תוך פתיחה של גנים אלה לציבור הרחב, בין היתר לצורכי נופש בחיק הטבע.

המשרד להגנת הסביבה ימשיך לפעול בשיתוף רשות הטבע והגנים לשמירה על מרחב ציבורי נקי ובריא.

למסמך הכללים המלא >>

קטגוריות