אישוש אוכלוסיית הכרוב הכרתי בשמורת הטבע נחל המערות

28.12.2017

הצמח כרוב כריתי גדל בישראל רק בשמורת הטבע נחל המערות. רשות הטבע והגנים מבצעת פעולות להגדלת אוכלוסייתו במקום

כרוב כרתי - צילם דותן רותם
כרוב כרתי - צילם דותן רותם

הצמח כרוב כרתי (Brassica cretica) משתייך למשפחת המצליבים והוא קרוב לאב המוצא של הכרוב התרבותי. תפוצתו בעולם היא האגן המזרחי של הים התיכון וכוללת את דרום טורקיה, כרתים, מערב סוריה, וחצי האי קרים בים השחור. הצמח גדל בישראל רק בשמורת הטבע נחל המערות, שבחוף הכרמל, בה כמות הפרטים מוערך בכמה עשרות פרטים בלבד. מכאן החשיבות בשמירה עליו במקומו הטבעי ובביצוע מאמצים להגדלת האוכלוסייה.

הכרוב הכריתי הוא צמח מצוקים, הגדל בתוך כיסי קרקע על גבי המצוק. האוכלוסייה ממוקמת בשמורה על מצוק יחיד הנמצא בחלקה המערבי. ייחודו של הצמח הוא בהיותו צמח רב- שנתי בעוד שמרבית המינים המשתייכים למשפחת המצליבים הם חד-שנתיים. משום כך אותם הפרטים מלבלבים מדי שנה על גבי המצוקים עם התחלת עונת הגשמים ומאפשרים בכך לסקור את האוכלוסייה ולבדוק שינויים בגודלה.

בשמורה ננקטים צעדים מיוחדים לניטור ושמירה על אוכלוסיית הצמח. פעולות אלה כוללות ספירה שנתית של כמות הפרטים הגדלים על המצוקים וכן איסוף זרעים וזריעתם במקומות נבחרים כדי להגדיל את האתרים שבהם הצמח גדל.

על אף המאמצים של פיזור הזרעים הפעולה לא הניבה תוצאות משמעותיות. לפיכך במקביל התחילה רשות הטבע והגנים, בשיתוף פעולה עם צוות פארק רמת הנדיב, בפרויקט אכלוס של הכרוב הכרתי בשני אתרים במצוקים של חוטם הכרמל. כמאתיים שתילים נשתלו בשני אתרים שדומים עד כמה שניתן לבית הגידול המקורי. ניטור רב-שנתי ילווה את המחקר בשנים הבאות כדי לבדוק את מידת הצלחת הרבייה.

תגיות

קטגוריות

גני שמורה קשורים