בגלל הרוח-תערוכת ציורים 2016 של בוגרי ודיירי כפר 'רוח-מדבר' במצדה

06/04/2016

ביום א' (20.3.2016) נפתחה רשמית תערוכת הציורים של בוגרי ודיירי הקהילה הטיפולית-שיקומית לנגמלים מסמים, "רוח מדבר". התערוכה מוצגת בחלל התערוכות בגן לאומי מצדה למשך חודשיים, עד ל- 20.5

בגלל הרוח-תערוכת ציורים של בוגרי ודיירי כפר 'רוח-מדבר' במצדה
בגלל הרוח-תערוכת ציורים של בוגרי ודיירי כפר 'רוח-מדבר' במצדה

ביום א' (20.3) נפתחה באופן רשמי תערוכת "בגלל הרוח" בגלריה בגן לאומי מצדה. התערוכה הינה תוצרת עבודתם של דיירי כפר הגמילה הטיפולי-שיקומי, "רוח מדבר", המופעל על ידי עמותת "יחדיו" בשיתוף עם משרד הרווחה. היצירות שיוצגו בתערוכה הן חלק מהתהליך שעוברים הדיירים בכפר והשנה יוצגו בתערוכה גם יצירות של בני נוער השוהים בכפר במסגרות טיפול שונות. התערוכה תוצג למשך חודשיים עד לתאריך 20.5.16.

הדרך לגמילה מלווה בגיוס כוחות נפשיים רבים והמסע להחלמה עשוי להיות ארוך ומכאיב. האתגר האמיתי הוא תהליך השיקום והחזרה לחיים נורמטיביים. "התערוכה "בגלל הרוח" מתחילה בחדר האמנות בכפר. היא מספרת סיפור שהוא סוחף, עמוק ומרתק, סיפור הטומן בחובו את רוחם האיתנה של מטופלי הכפר העוברים דרך ארוכה לשיקום חייהם. העבודות הזועקות מדברות ומספרות סיפור שרוצה וצריך להישמע", מציינת יעל גלבוע, המורה לאמנות שליוותה את הפרויקט.

"בחדר האמנות מתמודדים המשתתפים עם שפה שלעיתים זרה להם לחלוטין", מספרת לימור זיו, מנהלת הכפר. "הם נחשפים לעולמה המלא של האמנות, מתבוננים ביצירות אמנות וביצירות איש של רעהו, פוגשים טכניקות, חומרים ותכנים שאין להם סוף ומגלים שאת הכל ניתן לבטא ביצירה. היצירה היא אינסופית, היא מעיין נובע, היא מפתיעה ומרגשת. העבודה שלהם בחדר האמנות היא משהו יוצא דופן".

אל"מ (במיל.) יאיר באר, מנכ"ל עמותת יחדיו ציין כי מטרת "רוח מדבר" היא להוביל לשינוי חיובי במצבם של המשתתפים ולהגדיל משמעותית את הסיכוי להישאר "נקיים" לאחר סיום הטיפול שאורכו כשנה. סדר היום בכפר מלא וגדוש מבוקר עד ערב וכולל מפגשים קבוצתיים ופרטניים, עבודות תעסוקה ותחזוקה ופעילויות תרבותיות, ספורטיביות אמנותיות וחברתיות. כחלק מתוכנית זו השוהים בכפר מגיעים לפחות אחת לשבוע לחדר אמנות ויצירה". באר הוסיף "אני מודה לאיתן קמפבל שמארח אותנו בגלריה במצדה."

התערוכה "בגלל הרוח" הוצגה לראשונה בינואר 2013 בגלריית ה"גיבעה" בקיבוץ משאבי שדה, שם טודי (זכריה) שדה ז"ל, אוצר ואמן בעצמו, חבר הקיבוץ, התאהב בעבודות וסייע בהבאתן אל גלריית "באר צבע" אשר בבאר שבע. גם אודי אידלמן, מנכ"ל בק למדע, אמן צילום בעצמו, התאהב ביצירות והביאן אל הגלריה המרשימה במבנה "בק למדע" בהר חוצבים שם הוצגו.

עם הזמן, נוספו יצירות חדשות הפותחות צוהר לעולמם הכואב והרגיש של היוצרים והן יוצגו בתערוכה באתר המצדה.

כפר "רוח מדבר" הינו קהילה טיפולית שיקומית לנגמלים מסמים ומאלכוהול. הכפר הוקם בשיתוף המועצה האזורית רמת הנגב, קרן רש"י, הרשות למלחמה בסמים, מפעל הפיס, קק"ל ובסיוע משרדי הממשלה השונים. הכפר מופעל באמצעות עמותת "יחדיו" ונתמך ע"י ארגון "פארמאדום" וקרן רש"י. הכפר נמצא בפיקוח משרד הבריאות ובפיקוח משרד הרווחה ואף מתוקצב על ידו.

קטגוריות

גני שמורה קשורים