בויה 11 - דבר המערכת

מאת: יגאל בן ארי - מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים 23/09/2019

"מן הנעשה במשק..."

טריגון (Dasyatis spp) בשמורת ים גדור - צילום: הראל בז
5d8200ee5b539, טריגון (Dasyatis spp) בשמורת ים גדור - צילום: הראל בז

שלום לכולם,

סוף הקיץ מתקרב…
בים הסתיים איסור הדיג של עונת הרבייה והשנה הרגשנו שינוי לטובה בהתנהלות. ניתן לומר ששיתוף הפעולה של הדייגים היה מורגש, למרות כמה מקרים שטופלו על ידי פקחי היחידה הימית. אלון פן, פקח היחידה במרחב ים מרכז, כותב מחוויותיו על הפיקוח במשך העונה. ב-1 בספטמבר הסתיימה גם איסור הדיג של עונת הגיוס, ולמעט מכמורתן אחד שניסה את מזלו ללא הצלחה נשמרו הכללים והתקנות לאורך כל התקופה. גם עונת ההטלה של צבי הים תמה, ועד כה אותרו בחופי ישראל יותר מ-190 קינים של צבים. השנה נוספו בפעם הראשונה עוד 14 קינים של גרעין הרבייה (צב ים ירוק), שנהנו ממשטח הטלה מיוחד שנבנה עבורם במרכז ההצלה החדש בשפך נחל אלכסנדר.
בכנרת הסתיים איסור הדיג באזור הבטיחה וחוף גינוסר. דווקא שם התגלו השנה מקרים רבים יחסית של עבירות, ועל כך תוכלו לקרוא בכתבה של אלדד איתן, פקח היחידה בכנרת.

אנו ממשיכים להכשיר את צוות הפקחים של היחידה הימית למשימותיהם השונות. השתלמות בטאים מקצועית במיוחד נערכה על ידי צוות עמותת כרישים בישראל: שחר חייקין הוביל אותנו למפגש עם עשרות בטאים בשמורת גדור, ברק עזריאל הציג את מחקרו בנושא הגיטרנים והרבייה שלהם בחופי ישראל, עדי בראש לימדה אותנו על אקולוגיה, זיהוי וטיפול בכל משפחת דגי הסחוס, ולסיום התנסינו בנתיחה של בטאים כדי ללמוד על האנטומיה שלהם. הכשרה נוספת שלנו עסקה בהצלה – מיומנות חשובה ובסיסית למי שעבודתו בים.

טריגון (Dasyatis spp) בשמורת ים גדור (צילום: הראל בז), טריגון (Dasyatis spp) בשמורת ים גדור - צילם הראל בז

ומה בהמשך?

בימים אלו פרסמנו מכרז לרכישת שתי ספינות פיקוח חדשות. אחת קטנה ומיועדת למפרץ אילת. היא תחליף את הספינה הוותיקה שלנו, שבקרוב ימלאו לה 18 !השנייה, הגדולה יותר, מיועדת לים התיכון ואמורה לאפשר לנו לעבוד בעומק ובמרחק מהחוף לאורך זמן ובתנאי עבודה בטוחים. בהמשך ייפתח קורס הכשרה ראשון של מתנדבי היחידה הימית במטרה להכשיר צוות לא גדול, אך מקצועי, שיוכל לסייע לנו בעבודה בים, ובאוקטובר הקרוב נצא למחזור השני השנה של סקר השמורות הימיות, סקר שישלים את תמונת המצב של בית הגידול החשוב והמצומצם הזה.

ונסיים במילים שכתב רבי שמואל הנגיד במקור ואנחנו מכירים יותר את השיר שכתב נתן יונתן:
"מת אב ומת אלול ומת חומם
גם נאסף תשרי ומת עימם
רק נשארה גחלת עמומה
של אהבת הקיץ הגדומה."

זהו להפעם, להתראות בסתיו.
יגאל