בפסוטה – נשים מובילות שינוי!

מאת: דוכי הינו, רכז קהילה גליל עליון וליאורה מסילתי, רכזת התנדבות. רשות הטבע והגנים 02/11/2017

בכפר פסוטה שבגליל המערבי התקיים ערב חשיפה חגיגי לתכנית שמירה על צמחי התבלין בטבע.

פסוטה ערב חשיפה - נשות הכפר - צילמה מתת בן שושן
פסוטה ערב חשיפה - נשות הכפר - צילמה מתת בן שושן

את התכנית מובילות 25 נשים בעלות יוזמה ומעוררות השראה מהכפר. הן נפגשות מזה כמה חודשים עם אנשי מקצוע מרשות הטבע והגנים ומשוחחות על משמעות צמחי התבלין והמרפא (לדוגמא: זעתר, מרווה ועוד ) ועל הצורך למצוא חלופה לקטיף שלהם מן הטבע, מכיוון שהשימוש בצמחים אלה הוא חלק ממוסרת ארוכת שנים.​

במסגרת החשיבה המשותפת בהנחיית דוכי הינו, רכז קהילה גליל עליון מרשות הטבע והגנים, פיתחו המתנדבות מודל של גינות תבלין ברחבי הכפר במטרה לעודד שתילת צמחי תבלין בגינות הפרטיות והחזרת מסורת ארוכת שנים "החאקורה" – החקלאות הביתית, כך שכל משפחה מגדלת את הצמחים הנחוצים לשימושה.

בערב עצמו הציגו הנשים את התכנית, הסבירו על חשיבות התבלין בחברה והציגו את העשייה שלהן בליווי סמבוסק ותה צמחים שהכינו בעצמן מצמחי התבלין. את האירוע המרגש כיבדו בנוכחותם תושבים, בני משפחות, תלמידים וכן בעלי תפקידים בכפר.

ראש המועצה, מר אדגאר דכואר, נשא דברים בהם חיזק את המתנדבות ועודד חזרה לחקלאות הביתית כמו שהיה נהוג בכפר בעבר, כחלק משינוי ושמירה על הטבע. מר שירבל עאסי, רכז מתנדבים במועצה שהוא שותף בהובלת התכנית. כומר הקהילה, מר מיכאל עאסי, הציג את חשיבות הטבע מבחינה דתית, חשיבות הקשר בין האדם והטבע והצורך בשמירה על סביבה ירוקה.

הערב עצמו היה אחד מאותם רגעים של נחת משיתוף פעולה מקסים.

אבל התכנית רק מתחילה – המגמה של הנשים היא להמשיך ולפתח את ערוצי יוזמה והתדנבות נוספים.

צילמה: מתת בן שושן