בקע בחי בר כרמל גוזל הנשר שחולץ לאחר ההרעלה

02/04/2015

סוף טוב ומרגש לאירוע מצער וקשה של הרעלה שגרמה לנזק רב לאוכלוסיית הנשרים והסתיימה בנקודת אור של בקיעת גוזל

גוזל נשר בקע מביצה - צילמה עדי אשכנזי
גוזל נשר בקע מביצה - צילמה עדי אשכנזי, גוזל נשר בקע מביצה - צילמה עדי אשכנזי

אחרי שאחד אחד מההורים נעלם והנשר הנותר נטש את הקן והפסיק לדגור עליה. עובדי גמלא תצפתו על הקן וברגע שהם זיהו תזוזה של זמן ממושך גלשו לקן וחילצו את הביצה

הביצה הועברה ליגאל מילר – אחראי רביית דורסים בשמורת טבע חי בר כרמל.

הביצה הגיעה במצב לא טוב ויגאל הבין שיש בעיה: "הביצה הגיעה במצב רעוע, מיד זיהיתי שיש איזשהו פגם מולד בגוזל, בגלל שחילצו אותה בפתאומיות, היה קשה לתארך את גילה או תאריך הבקיעה. אבל לאט לאט הבנתי שמדובר בגוזל מיוחד, הוא היה פעיל והיפראקטיבי ועקבנו אחריו ע"י מצלמת מעקב 24 שעות ביממה". אחרי ימים מתוחים הבחינו עובדי החי בר בתזוזות בביצה ושמעו את צליל הבקיעה המיוחל (כשגוזל בוקע הוא עושה חור בביצה וזה מסמל את תחילת תהליך הבקיעה) בשעות הערב בקע הגוזל, היה סיבוך קל והגוזל התקשה לצאת (נדבק לאחת מדפנות הביצה) יגאל עזר לו לבקוע ולגוזל שלום.

הגוזל עבר למחלקת אומנת היום, שם ישהה ביומיים הקרובים בתקווה שהכל יהיה בסדר. ולאחר מכן יועבר לאומנת הגוזלים הבוגרים, שם מחכה לו גוזל שהצלנו מאחד הקינונים בגמלא מאותה הרעלה.

באומנה הזו הגוזלים מוחזקים במתחם דו צדדי, צד אחד מיועד למטפלים להכנסת מזון וטיפול וצד שני זכוכית הפונה והמשקיפה לאזור הנשרים הבוגרים. מאותו הרגע הגוזלים חיים בחברת נשרים וזה מה שהם רואים, הם מואכלים ע"י כפפה בצורת נשר וכל מגע ישיר עם בני אדם נמנע מהם על מנת שיגדלו באופן הטבעי ביותר ולא יוחתמו. בעוד 120-140 יום יועברו הגוזלים לאקלום מיוחד בגמלא ולאחר תקופת אקלום יושבו לטבע.

לדברי יגאל מילר, אחראי רביית דורסים ברשות הטבע והגנים

"מדובר באירוע מרגש ביותר, התחיל באירוע מצער וקשה של הרעלה שגרמה לנזק רב לאוכלוסיית הנשרים והסתיימה בנקודת אור של בקיעת גוזל. לא היה ברור אם הגוזל ייבקע בשלום, היה לו פגם מולד וחששנו לשלומו ועקבנו אחריו, אבל מסתבר שמדובר בגוזל "פייטר" שנלחם ובקע למרות כל הקושי. אנחנו מקווים שיגדל להיות נשר חזק ובריא ויושב לטבע."

לפרטים נוספים על מקרה ההרעלה הקישו כאן