בתי גידול מימיים ושינויי אקלים

06/02/2019

לכבוד היום הבינלאומי לשמירה על בתי הגידול המימיים, רשות הטבע והגנים מזמינה את הציבור הרחב ליהנות ממגוון רחב של פעילויות בטבע.
היום הבינלאומי לשמירה על בתי הגידול המימיים, התקיים ביום שבת ה-2 בפברואר, הפעילויות יתקיימו גם בסופ"ש 8-9.2 בסימן שינויי אקלים.

שמורת טבע נחל עיון- מפל הטחנה צילום רמזי בדראן2.jpg
שמורת טבע נחל עיון- מפל הטחנה צילום רמזי בדראן2.jpg, מפל הטחנה בשמורת טבע נחל עיון - צילם רמזי בדראן

כחלק מאמנת רמסר (Ramsar) המייצגת עד היום מאמץ עולמי לשיתוף פעולה לשימור בתי הגידול המימיים באמצעות ניצול חכם של משאביהם, מדי שנה בתאריך 2 בפברואר מציינים בעולם ובארץ את היום הבינלאומי לשמירה על בתי הגידול המימיים. בין בתי הגידול הללו נכללים האגמים, הנחלים, הביצות ובריכות החורף המתייבשות לקראת עונת האביב והקיץ. לבתי גידול אלו חשיבות רבה לחי והצומח בתוכם וסביבתם. זאת ועוד בתי הגידול המימיים מצמצמים את ההשפעה השלילית של אירועי אקלים קיצוניים.

מדי שנה נהרסים בעולם כולו מאות קילומטרים רבועים של בתי גידול מימיים, כתוצאה ישירה של פעילות האדם ושינוי אקלים -. מאז 1970 35% מבתי הגידול המימיים בעולם אבדו.  השנה, יצוין היום הבינלאומי בסימן שינויי האקלים – שינויים המתאפיינים בהתחממות עולמית בעשרות השנים האחרונות, וגם בהקצנה של מזג האוויר ומשפיעים רבות על אותם בתי גידול-

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, ציין כי: "בתי הגידול המימיים הם עולם ומלואו של מיני צומח וחי בעלי חשיבות רבה לטבע לנוף ולסביבה. לצערנו שנות הבצורת האחרונות עם מיעוט המשקעים לצד פיתוח מסיבי של תשתיות ושכונות מגורים, מים להשקיה מהווים איום משמעותי על המשך קיומם.  עלינו לדאוג יחד כי ימשיכו להתקייםגם  באמצעות הסברה והעלאת המודעות של הציבור לחשיבות קיומם לצד פעולות ממשק אקולוגיות  בשטח עם כל הגורמים הרלוונטיים כדי להבטיח את שמירתם."

לרגל היום הבינלאומי לשמירה על בתי הגידול המימיים, רשות הטבע והגנים תקיים פעילויות ייחודיות ובמסגרתו היא מזמינה  את הציבור הרחב להכיר את בתי הגידול המימיים הנמצאים בגנים הלאומים ובשמורות הטבע, וליהנות ממגוון פעילויות מרתקות. בין הפעילויות, שיתקיימו בשני סופי השבוע הקרובים:

בואו להכיר את בתי הגידול המימיים בגנים הלאומים ובשמורות הטבע, וגם ליהנות ממגוון פעילויות מרתקות.

כל הפעילויות מוצעות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 לפגוש דרקון 

הידעתם שהשפירית מכונה גם זבוב דרקון (dragonfly) והיא החרק המהיר בעולם?

בואו להכיר את החרק היפהפה שמרחף לו בקלילות מעל מקווי המים ואת הדיירים האחרים שמקווי מים הם ביתם.

נטייל, נצטלם ואולי גם נזכה בפרסים בתחרות PHOTO-FROG בשמורת עינות צוקים.
הצטרפו אלינו לסיורים מודרכים בשמורה החבויה, ובדרך נפגוש שלל הפתעות וחוויות: פינות מומחזות, מספר סיפורים, מוזיקה בטבע, חידות ויצירה, וכמובן נפגוש את "הדיירים".

למיטיבי שמע  ואוהבי ידע יצא סיור עומק בשעה 10:00, ובדרך ימתין לנו "חוקר אקוואטי".

היכן: בשמורת טבע עיינות צוקים

מתי: יום שבת 9.2, בשעות 14:00-9:00 בכל שעה עגולה.

צילום: דורון ניסים

 

היום הבינלאומי לשמירה על בתי גידול מימיים (יום רמסר)

מקטנטנים חבויים ועד גדולים מפורסמים – כולם זקוקים למים בטבע למחייתם ולעזרתנו בהבטחת עתידם. הג'מוס, דג לבנון הירקון, שחריר הנחלים ורבים אחרים מחכים לכם בשמורת טבע עין אפק לחוויית גילוי וחקר מפתיעה ומרתקת. בתוכנית: פינת "החוקר הצעיר", שחקני רחוב, המחזה לכל המשפחה, עמדת תצפית עם טלסקופ, סיורים מודרכים והסרט האור-קולי "סיפורה של טיפה".

היכן: בשמורת טבע עין אפק

מתי: בשל תנאי מזג האוויר נדחה ויתקיים בשבת 23.2.2019 בשעות 14:00-10:00.

שמורת טבע עין אפק, צילום: מנו גרינשפן

ממעוף ציפור ולשם שמיים

במקום הכי נמוך בעולם, בין  מצוק ההעתקים לים המלח, שוכנת שמורת עינות צוקים – נאת מדבר טובלת בירק ושוקקת מים זורמים, בריכות קרירות, תופעות טבע ובעלי חיים ייחודיים. רשות הטבע והגנים משקיעה מאמצים רבים בשמירה על בית גידול מימי ייחודי זה, ולאחרונה בנינו בריכה חדשה כדי להעניק בית חדש לדגים, לצמחים ולעופות. הצטרפו לסיור למיטיבי לכת לתצפית המרהיבה בראש צוקים. משך הטיול כ-3 שעות.

היכן: בשמורת טבע עיינות צוקים

מתי: יום שישי 8.2, בשעה 10:00

מראשן לצפרדע

סיור קצר וקליל ולכל המשפחה. בואו להכיר את בעלי החיים בנווה המדבר הנמוך בעולם. נלמד למה המעיינות נודדים ומה הסכנה הטמונה בכך לבתי הגידול המימיים, וכן נשמע על אמנת רמסר הבינלאומית.

היכן: בשמורת טבע עיינות צוקים

מתי: יום שישי 8.2, בשעות 10:00, 12:00, 14:00

יש חיים בבריכת המשושים

הצטרפו לסיור לבריכה היפה ביותר בגולן. נרד יחד אל הבריכה ונחפש סימנים של בעלי חיים המוצאים את ביתם בשמורה. בשביל התצפיות נצפה על רמת הגולן ועל אזור הנחלים היורדים אל הכנרת, נחזה בפרחי החורף, ונבין מדוע כדאי לפרחים לפרוח דווקא בעונה הגשומה ומהם המנגנונים המיוחדים שמגינים עליהם.

היכן: שמורת טבע נחל המשושים

מתי: יום שבת 9.2, בשעה 12:00

  • אם מזג האוויר יהיה סוער יש להתקשר לשמורה לברר אם הפעילות מתקיימת: 04-6820238.
שמורת טבע נחל המשושים -בריכת המשושים צילום עידו שקד.JPG, שמורת טבע נחל המשושים -בריכת המשושים. צילום עידו שקד